Ако влезете в която и да е банка с куфарче, пълно с евро, първото нещо, което ще направят служителите, е да поискат да докажете произхода на парите. Ако обаче посетите клона на британската на "Ейч Ес Би Си" (HSBC) в Женева, служителката просто ще ви помоли да бъдете малко по-дискретен.
Швейцарският клон на HSBC е помогнал на стотици от богатите си клиенти да укриват данъци и да скрият милиони долари в продължение на години. Това показват разкритията на Международния консорциум на разследващи журналисти или т. нар. "Суислийкс" (Swiss leaks). Разбира се, тези практики не са изненада за държавата, където банковата тайна е над всичко, но никога досега не е била разкривана толкова подробна информация за делата, които се случват зад стените на трезора.
Масивната база данни включва имената на хора от целия свят и се приема като един от най-големите "течове" на банкова информация в историята. Не всеки със сметка в швейцарска банка задължително е престъпник, но разкритията показват, че голяма част от клиентите на HSBC са прикривали нещо нередно. Сред "специалните" клиенти на банката са били трафиканти на оръжия, дилъри на диаманти, политици, актьори, бизнесмени, както и близки до диктаторите на някои от най-големите икономики.
В основата на разкритията на "Суислийкс" са данните, които бившият служител на HSBC Ерве Фалчиани изнася от банката през 2007 година. Година по-късно той предава информацията на френското правителство и започват редица разследвания за данъчни измами.
В средата на 2014-а френският вестник Le Monde получава достъп до част от данните, които обхващат сметки на повече от 100 000 физически и юридически лица от повече от 200 страни. Заедно с екип от журналисти от цял свят вестникът проучва и анализира информацията в продължение на седем месеца. Базата данни включва имената, националността, информация за депозитите на клиентите, но най-интересното са детайлните бележки към договорите, които разкриват специалното отношение на служителите на HSBC.
Така например британският клиент на клона в Женева Емануел Шалъп е бил обвинен в търговия с "кървави диаманти" – нелегални скъпоценни камъни, използвани за финансиране на конфликтите в Африка. Данните показват, че HSBC е знаела, че Шалъп е бил обект на разследване от белгийските власти, и въпреки това банката му е помогнала да укрие активите си. Клонът в Женева дори е предложил на клиента си най-различни продукти, които биха помогнали за запазване на авоарите му в тайна – като например регистриране на "фирма на хартия" в Дубай.
Друг важен клиент на HSBC е британецът Джефри Теслър. Той е бил осъден от САЩ за плащането на 132 млн. долара подкуп на правителството на Нигерия, за да спечели обществена поръчка за милиарди долари. Разкритията показват, че банкерите са знаели за обвиненията срещу Теслър и въпреки това не са предприели никакви действия, за да закрият сметката му.
Получените от Le Monde файлове включват и информация за над 4000 граждани на САЩ, държали повече от 30 млрд. долара в сметки в женевския клон.
След изтичането на информацията за скандалните практики от британската HSBC признаха, че съществуват пропуски в нейното швейцарско дъщерно дружество, но подчертаха, че от 2008 г. насам са предприети редица мерки за затягане на контрола и подобряване на бизнес културата. Швейцарското звено пък е претърпяло "радикална трансформация" през последните години.
Разкритията на журналистите обаче удрят пореден шамар в лицето на данъчните власти по целия свят и за пореден път подчертават безсилието на властимащите да се справят с укриването на данъци и складирането на пари в офшорни зони.
Списъкът "Лагард"
Гърция също има "вземане-даване" с местни укриватели на данъци, "паркирали" милиарди в банкови сметки в Швейцария.
През 2010-а списък с имената на повече от 2 хил. гърци със сметки в швейцарския клон на HSBC беше предаден на гръцките власти от сегашния управляващ директор на МВФ Кристин Лагард, която по онова време беше финансов министър на Франция в кабинета на Никола Саркози. "Списъкът на Лагард" предизвика гнева на гърците, след като през 2012-а бе публикуван от местни медии. Досега обвинение е получило едно-единствено лице от него – бившият гръцки финансов министър Георгиус Папаконстантину, задето е укрил доказателства и е заличил имената на двама свои роднини от списъка. По казуса предстои съдебен процес.
През 2009-а швейцарският брокер "Хелвеа" оцени гръцките вложения в швейцарски банки на около 19.7 млрд. евро, като 99% от тях не били декларирани. Според съобщения в гръцките медии от тях в хазната е можело да влязат данъци на стойност от четири до шест милиарда евро. Преговорите между Гърция и Швейцария по темата текат от септември 2012-а.
Специалните клиенти на HSBC
• Диамантеният магнат на Централноафриканската република Абдул-Карим Дан Азоими, обвинен от ООН за финансиране на бунтовническата групировка Селека в страната, е имал близо 500 хил. щ. долара в сметка.
• Рашид Мохамед Рашид, бивш египетски министър на търговията, е свързан със сметка за 31 млн. долара. През 2011 г. той избяга от Кайро, но бе осъден задочно за незаконно присвояване.
• Бившият собственик на футболен клуб "Портсмут" Владимир Антонов е обвинен в банкова измама за 500 млн. щ. долара в Литва. Данните показват, че той има сметка с 65 млн. долара.
• Раджан Рахея, индийски строителен магнат, е свързан с няколко сметки, по които има общо 262 млн. щ. долара.
• Търговецът на петрол Джонатан Колецк е свързан с 19 активни сметки, с наличност от 72 млн. щ. долара.
• Мексиканският бизнесмен Карлос Ханк Рон има сметки в HSBC с почти 180 млн. щ. долара в тях. Той и неговите роднини са били разследвани за предполагаемо пране на пари и връзки с наркокартелите, но всички обвинения са отхвърлени.