ГЕРБ се отказа от Димитър Костов

Димитър КостовИван Искров

Народното събрание няма да гледа номинацията на Димитър Костов за подуправител, отговарящ за управление "Банков надзор", която управителят на БНБ Иван Искров направи преди десетина дни. Това каза председателят на парламентарната Комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова на 12 февруари следобед. Независимо че депутатите гласуваха специална процедура за изслушването на Димитър Костов и че през седмицата то бе насрочвано два пъти, в крайна сметка отпадна от дневния ред на комисията. На въпроса "Защо?" Менда Стоянова заяви: "Номинацията за подуправител, отговарящ за управление "Банков надзор", ще бъде разгледана, когато има консенсус на парламентарните партии по нея. Не можем да изпадаме в ситуация, в която всички сме съгласни колко е важна тази длъжност, но когато трябва да одобряваме предложената ни кандидатура, част от депутатите да я бламират или да не се интересуват от въпроса. Ако управителят на БНБ реши, може да ни предложи и друга кандидатура. Но и нея ще разгледаме единствено когато сме убедени, че има консенсус за номинирания човек."

Точка на спора сложи премиерът Бойко Борисов, който от Брюксел заяви, че ще разпореди на парламентарата група на ГЕРБ да не подкрепя кандидатурата на Димитър Костов.

В случая с номинацията на Костов консенсусът наистина е важен. Причината е, че за да бъде избран за подуправител, отговарящ за "Банков надзор", той трябва да подаде оставка от сегашната си длъжност на подуправител, отговарящ за управление "Банково". И ако номинацията му за главен надзорник на банковата система бъде бламирана от парламента, той ще изгори тотално като член на ръководството на БНБ. Защото законът не предвижда подаване на оставка под условие.

А консенсус по отношение на номинацията на Костов в момента наистина липсва. БСП е против – по чисто политически причини, за да е контра на управляващите.

Представителите на Реформаторския блок пък не спират да бият тъпана, че са против кандидатурата на Костов, защото когато той бе финансов министър в кабинета на Жан Виденов, са фалирали петнайсет банки. Това, разбира се, е чиста проба политиканстване, защото като финансов министър Костов не е отговарял за надзора и доброто здраве на кредитните институции.

Истинските аргументи на реформаторите са, че ако за шеф на управлението бъде избран човек от сегашното ръководство на БНБ, то ще се капсулира и истината за случилото се с Корпоративна банка никога няма да излезе наяве. Затова Реформаторите искат външен човек да поеме банковия надзор. Според тях е добре и външен за БНБ човек да замести Иван Искров на поста управител на БНБ.

Горе-долу същите мотиви имат и депутатите от Патриотичния фронт. Точно тези аргументи в момента принуждават ГЕРБ да търсят външен човек и за мястото на управителя на БНБ Иван Искров. Както вече в. "БАНКЕРЪ" писа, от 10 юли 2015-а ще стане възможно Народното събрание да избере негов наследник. А след това да гласува и предложените от новоизбрания управител кандидати за вакантното място на подуправител и шеф на "Банков надзор" и за подуправител и началник на управление "Емисионно", тъй като мандатът на Калин Христов, който заема тази длъжност, също изтича. 

Политическото обоняние на депутатите от ДПС пък им подсказало, че определени среди в ГЕРБ могат да се опитат да пробутат за управител на БНБ бившия министър Симеон Дянков. На тази мисъл ги навеждала неочакваната публична активност на Дянков у нас. От ГЕРБ обаче посрещат с усмивка тази версия и я окачествяват като спекулация.

Във водещата управляваща партия се е обсъждал вариантът сегашният финансов министър Владислав Горанов да застане начело на БНБ, но тя бързо е била отхвърлена. Част от политическото ръководство на ГЕРБ е склонно да преговаря с Реформаторите за кандидатурата на Николай Георгиев за гуверньор на Централната банка. Той бе заместник на Муравей Радев в правителството на Иван Костов, след което стана служител на Международния валутен фонд. През 2014-а той водеше мисията на МВФ в Украйна, която сключи стенд-бай споразумение с нея. Депутатите от другите парламентарни групи обаче смятат, че кандидатурата на Георгиев е проблемна, защото ако бъде предложена, името му неминуемо ще бъде свързано с кръга "Капитал", тъй като е съпруг на бивша журналистка на вестника. От известно време фразата "човек на "Капитал" се превърна в нещо като нелицеприятен печат, който е в състояние да блокира всяка една номинация, и то не само когато става дума за парламентарен избор, но и когато става дума за назначаване на управленски позиции в държавната администрация.

Така че Николай Георгиев може да изпадне от списъка на кандидатите за управител на БНБ  още преди да е разговаряно с него. И нищо чудно да се окаже, че вследствие на всички тези парламентарни и политически кадрили въпросът за ръководството на БНБ да придобие до лятото драматично-скандални очертания.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст