В някои американски компании е прието всеки, който започне да се среща с колега, да докладва за това на началниците. Но много служители не се чувстват ощетени от драконовските мерки. За тях любовните отношения са неделима част от живота в офиса и те изобщо не възнамеряват да ги крият. Днес е съвсем нормално преди сутрешното заседание младите сътрудници да разглеждат във Facebook снимки от вчерашния купон. Докато техните шефове негодуват, че съвременните младежи са станали прекалено разпуснати и нахални.
Заявка за отношения
Всъщност не всичко е толкова просто. В компанията Campus Apartments например, която дава жилища под наем на студенти, повечето служители са малко над 20 или 30 години. Мениджърите непрекъснато провеждат разговори с персонала за плюсовете и минусите на служебните романи. "Няколко двойки вече са подписали документи, потвърждаващи, че компанията одобрява отношенията им", разказва Хелън Маршал, вицепрезидент по човешките ресурси. По думите й някои служители дори не подозират, че мениджмънтът трябва да знае за любовната им връзка в службата. Нейните наблюдения показват, че такива отношения продължават от половин до една година, след което се превръщат в "драма и проблеми". Иначе се случвало млади хора да идват и да й разказват дори интимни детайли за отношенията си с някой колега.
Тридесет и три годишният координатор на тренинги Браян Патернити твърди, че веднага съобщил на шефа си, когато започнал да излиза с момиче от Penn-Mar Human Services, нетърговска организация в подкрепа на инвалидите. Двойката се появила на корпоративна игра на боулинг и обявила официално отношенията си пред всички. През ноември 2014-а влюбените се разделили. За което Патернити също уведомил незабавно началника си. Независимо от раздялата той не съжалява за тази връзка. "В края на краищата прекарваме с хората, с които работим, повече време, отколкото с най-близките си роднини", отбелязва младият мъж.
Регламент за влюбени
По данни на американската Асоциация на специалистите в управлението на персонала броят на организациите с писана или негласна политика към връзките в офиса са се удвоили в периода от 2005-а до 2013-а. Много фирми са наложили ограничения, забранявайки неслужебните отношения между сътрудници с различно положение в йерархията и между подчинените на един началник.
Компанията за производство на дрехи American Appare, която дълги години опровергаваше в съда обвиненията срещу нейния основател Дов Чарни за сексуални посегателства, обнови неотдавна етичния си кодекс. Ръководителите й забраниха служебните романи между шефове и подчинени, както и отношенията, в които един от партньорите заема „влиятелна позиция“. Новите правила на практика откриха нова епоха в историята на фирмата, известна с фриволната си и презиращата условностите култура.
Ограничения и за студентите
Напоследък дори в университетите започнаха да се отнасят по-строго към любовните отношения между студенти и преподаватели. В Харвард например официално забраниха на професорите, доцентите и асистентите да въртят любов с обучаващите се за бакалавърска степен. Любопитно е, че това не се отнася за връзките между преподаватели и бъдещи магистри.
Според Джонатан Буш, генерален директор на AthenaНealth, съвременното поколение студенти и млади служители възприемат по съвсем различен начин любовта на работното място или в университета. Буш установил, че повечето двойки, които са се запознали в неговата фирма и започнали да се срещат, работят прекрасно: "И това не е за чудене – те говорят непрекъснато за работа – и денем, и нощем", подчертава мениджърът.