Пак го отнесе “периферията”

Пари

Международните пазари на държавни дългове бяха под въздействието на две събития през миналата седмица. Това бяха ключовите преговори за мир в Украйна и срещата на министър-председателите на страните от ЕС в Брюксел.

Резултатът бе сериозни движения на доходностите при книжата, емитирани от страните от периферията на еврозоната. Споменът за бързото разпространение на гръцкия технически фалит към останалите дългово затруднени страни от Южна Европа е все още силен у инвеститорите, а възможността да не бъде подновена спасителната програма за финансиране на Атина постави под натиск испанските и италианските ДЦК. Десетгодишните суверенни облигации, емитирани на Апенините, се търгуваха при доходност от 1.644% и седмичен ръст от 10.3 базисни точки. По испанските ДЦК със сходен срок до падежа доходността бе 1.609% в края на изминалата седмица. Повишението се равняваше на 12.5 базисни точки.

Доходността по книжата на страните от ядрото на еврозоната отбеляза седмица без сериозни колебания, въпреки повишението на рисковата среда. Десетгодишните немски бундове се търгуваха при доходност от едва 0.327% и седмичен спад от 3.8 базисни точки, докато понижението при френските ДЦК, с падеж през 2025 г., бе с минималните 0.5 базисни точки до 0.643 процента. Интересна бе реакцията на инвеститорите към програма за изкупуване на ДЦК от ЕЦБ, която не им оставя значително място на пазарите и действа като спирачка на ръста на доходността. Сериозни спадове на доходностите се наблюдаваха на пазарите на алтернативни обезпечени дългове (т. нар. ABS), където инвеститорите се опитват да намерят по-добра възвръщаемост от нулевото ядро.

Сериозен ръст на доходността се наблюдаваше и при британските джилтове, но той се дължеше главно на положителни икономически новини от Острова. "Банк ъф Ингланд" повиши прогнозите си както за инфлацията, така и за икономическия растеж на страната, което бързо рефлектира в повишение на търсената от инвеститорите доходност по десетгодишните джилтове. В края на седмицата тя достигна 1.670% при ръст от 15.4 базисни точки.

В САЩ пазарът на трежърита бе устремен към силен ръст на доходностите, провокиран от добрите данни за пазара на труда. Това повишение бе донякъде заглушено от изненадващо негативните данни за спад на продажбите на дребно през януари, който обаче бе оправдан от икономистите (а и от самите данни) като дължащ се на понижението на цените на петрола. В крайна сметка през изминалата седмица инвеститорите търгуваха десетгодишни трежърита при търсена доходност от 1.984%, което се равняваше на ръст от цели 16.2 базисни точки.

 

Коментарът не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.

Николай Ваньов

Брокер, Инвестбанк АД

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст