На днешния ден през 1898 г. излиза първият бюлетин на Българската телеграфна агенция (съкратено БТА) – националната информационна агенция на България. Наред с БНТ и БНР е сред държавните медии под обществен контрол.
БТА е създадена през 1898 г. с указ на княз Фердинанд по време на правителството на Константин Стоилов по модела на руската Петербургска телеграфна агенция.
За разлика от повечето информационни агенции по това време, които са частни, БТА има статут на особена служба към Министерството на външните работи и изповеданията. В ранните години нейната цел е да предоставя на българските медии актуална информация за вътрешните и международните събития. Основната част от публикуваните материали са сведения за живота в европейските владетелски дворове и криминалната хроника, както и търговски и борсови съобщения. Освен това агенцията предоставя информация за събитията в страната на чуждестранни телеграфни агенции.
Дейността на БТА се разширява чувствително по време на Балканските войни, когато по света нараства интересът към събитията на Балканите. През 1913 г. агенцията е преобразувана в отделение към новосъздадената Дирекция на печата към Министерството на външните работи и изповеданията. БТА продължава да се разраства и след войните, като през 1922 г. вече има 13 щатни и 25 извънщатни сътрудници.
След 1944 г. ръководството на агенцията е сменено. Дирекцията на печата е подчинена на Министерството на пропагандата, но БТА остава в рамките на Министерството на външните работи и изповеданията. През 1951 г. двете служби са обединени под името БТА и са пряко подчинени на Министерския съвет.
Седем години по-късно от БТА се отделя Издателството на чужди езици, което през 1967-а е преобразувано в агенция София-прес.
По време на различните режими е заставена да отразява строго държавните възгледи по един или друг политически проблем.
В началото на промените след 1989 година БТА често става заложник на различни доминиращи в момента политически интереси. На 29 юни 1994-а 36-то Народно събрание урежда законодателно статута на БТА, който я определя като независима институция, с възможност за собствена издръжка. Намесата на държавата се свежда до определена и гласувана от Парламента субсидия, също така директорът на БТА се избира от депутатите.
Днес БТА е независима институция и медия, която захранва с информация своите абонати и гражданите с голям комлекс услуги, като бързи новини, обобщения, богат снимков материал, справочници, преглед и превод на печата.
Публично разпространяваната информация е лаконична и сбита. При медиите БТА е критерий за детайлите на поднасяната информация, за транслитерацията на собствените имена, продължава да съществува раздел "Официални съобщения", в който различни държавни, обществени, граждански и други институции могат да публикуват безплатно своите официални документи.
Днес БТА достига до своите абонати предимно чрез Интернет. Агенцията е член на EPA — международен консорциум от осведомителни агенции, сред които AFP, DPA, ИТАР-ТАСС, EFE, и още над 20 осведомителни агенции, работи съвместно с водещи информационни агенции като Ройтерс и Асошиейтед Прес.
Абонати на БТА са всички водещи български медии.
Арх. Евгений Зидаров от Бяла черква е проектант на сегашната сграда на агенцията, строена през периода 1959 – 1961 година.