Пет пъти за четири години прокуратурата отказва да образува дело за смъртта на дете от Котел, починало в ръцете на лекари. Това съобщи пред БНТ д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването. По същия случай съдът отказва да приеме становището на прокуратурата и връща материалите за доразследване. Според д-р Кацаров, понякога съдът върши повече работа, отколкото администрацията, по отношение на такива казуси.
Кацаров каза още, че лошо отношение и ниско качество на медицинската дейност са основните причини, заради които хората най-често се обръщат към Центъра за защита правата в здравеопазването. По думите му това се дължи на лоша организация. Той е категоричен, че въвеждането на медицинските стандарти по никакъв начин не е допринесло за повишаване на качеството на медицинската помощ. „Все по-често пациентите питат къде и как могат да съдят болницата или съответния лекар”, заяви още д-р Кацаров.
„Въпросът за достойнството на лекарите и пациентите се дискутира отдавна. Има случаи, когато българските пациенти не получават онова, което заслужават. Но за средствата, които обществото заделя за здравеопазване, имаме прекрасно здравеопазване и прекрасни лекари”, каза в сутрешния блок на БНТ главният секретар на Българския лекарски съюз д-р Димитър Ленков.
„Грижата за пациента е екипен процес – между лекарите и медицинските сестри. За да може да се оказва качествена медицинска услуга, всеки лекар трябва да има две медицински сестри. В България съотношението е 1 към 0,9, обясни той. Процесите са двустранни – каквото отношение получават лекарите, такова и дават”, посочи още д-р Ленков.