Апетитите за овладяването на "Българската телекомуникационна компания" (с търговско име "Виваком") доведоха до това, че тя остана без председател на управителния си съвет. Досега на тази длъжност бе Златозар Сурлеков – най-довереният човек на Цветан Василев, който пък е основният акционер в дружеството. За рокадата "БАНКЕРЪ" писа още в началото на февруари, но едва сега документите за освобождаването му бяха внесени за вписване в Търговския регистър. На практика това е крайният резултат в продължаващата от няколко месеца тиха война за собствеността и управлението на мобилния оператор.
Фактологията е следната: На 27 януари 2015-а в Търговския регистър бяха вписани промени в ръководството на "Вива телеком България", което държи 100% от акциите на БТК и е първото от веригата дружества зад оператора, чиито корени са в Люксембург. Колкото изненадващо, толкова и очаквано, в управата му (на мястото на Борис Статев) влезе бившият финансов министър от кабинета "Сакскобургготски" Милен Велчев. Решението за назначаването му бе взето от регистрираната в Люксембург фирма "ИнтерВ Инвестмънт С.а.р.л." (InterV Investment), която е едноличен собственик на "Вива телеком България". Реално Велчев е представител на българския офис на лондонското инвестиционно поделение VTB capital на руската ВТБ банк, което през 2012-а, в консорциум с Корпоративна търговска банка, официално придоби "Виваком".
След това, на 3 февруари, бе подменен и надзорният съвет на БТК по решение на управата на "Вива телеком България" начело с Милен Велчев. В петчленния състав на надзора има представители на трите групи акционери – на Цветан Василев, на лондонското инвестиционно поделение VTB Сapital на руската ВТБ банк, както и на кредиторите. В случая по-големите акционери имат по двама представители, а кредиторите – един. При въпросната рокада бяха освободени трима души – по един от всяка група. Това са съответно Владимир Рангелов, Александър Мороз и Филип Гроуз. На тяхно място бяха назначени адвокатът Светослав Димитров, Георги Велчев (брат на Милен Велчев) и американският инвеститор Майкъл Тененбаум. И макар формално рокадите да не променят съотношението на силите, в действителност се случи точно това. Причината е, че смятаният до неотдавна за човек на Цветан Василев – Владимир Рангелов, в края на 2014-а се обърна срещу него и гласуваше против волята му.
Още на 3 февруари новият състав на надзорния съвет на БТК се събира и гласува освобождаването на председателя на управителния съвет на телекома Златозар Сурлеков. По неизвестни причини обаче вписването на това решение в Търговския регистър се забави повече от месец. Представеният сега (на 9 март) протокол от проведеното тогава заседание разкрива, че на него са присъствали председателят на надзорния съвет Владимир Пенков, новите членове Георги Велчев и Светослав Димитров, а по телефона са се включили Майкъл Тененбаум и Стефано Дзупет. За освобождаването на Сурлеков са гласували Георги Велчев, Майкъл Тененбаум и Стефано Дзупет. "Против" очаквано са били хората на Цветан Василев – Владимир Пенков и Светослав Димитров.
От протокола се разбира също, че е имало предложение на мястото на Сурлеков да бъде назначена Михаела Калайджиева, която беше главен секретар на БТК, преди Цветан Василев и руснаците да я купят. Номинацията й обаче е отхвърлена с гласовете на Владимир Пенков, Светослав Димитров и Майкъл Тененбаум. Стефано Дзупет и Георги Велчев са се въздържали. Така управителният съвет на "Виваком" засега е без официален председател.
Има и друго – на въпросното заседание петимата надзорници единодушно са избрали Георги Велчев (б.а. – който е гласувал сам за себе си) за заместник-председател на надзорния съвет. Но този синхрон в действията е изключение и по всичко личи, че новият балансьор в борбата за овладяването на телекома ще е американският инвеститор Майкъл Тененбаум, чийто глас би могъл да наклони везните към едната или другата страна.