Нищо, но от сърце от АБВ… Г…ЕРБ

Министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин и министърът на финансите Владислав Горанов

Във форматираните три центъра за обсъждане на пенсионната реформа – тристранката при Калфин, бюджетната комисия на Менда Стоянова и контрабюджетната – на Корнелия Нинова, след поредицата от разпити и ограмотителни семинари, изнесени от КФН и пенсионните фондове, май ще се роди… едно нищо. Конгломератът АБВ…Г…ЕРБ може би мъти запъртък. Социалният министър (и вицепремиер) Ивайло Калфин и финансист № 1 Владислав Горанов все гарантират, че ще се разберат по пенсионната реформа, особено в частта й за "свобода на избора" – една пенсия (държавна) или две пенсии (солидарна плюс капиталова схема). Ще се разберат, ама друг път.

Последно преди седмица Калфин гордо заяви, че противоречията са почти изгладени, предстои да се видят с Горанов, да досъгласуват промените и да излязат с един последен вариант на реформите, които да окачат на интернет стената на Министерството на финансите. Нямаме още данни дали са се видели, но на стената няма нищо. То и да има, както казва народът – кел файда.

От АБВ – в стремежа си да се правят на мъже, след като са пристанали на Борисов, се захванаха с андрогенни демонстрации. Вождът на „азбукарите“ Георги Първанов хвърли камъче в блатото, задето депутатите му подкрепиха 16-милиардния дълг. Подаде си оставката, после поиска нещо като вот на доверие чрез национален избор за шеф на партията. Успоредно с това той призова за разтрогване на съжителството с ГЕРБ, ако се окаже, че абевейците не могат да пробутват успешно на Бойко партийните си приоритети. (Сред тях е защитата на социалните интереси на осигуряващите се от грубите фискални попълзновения на Горанов.) Ако се разритат с Бойко, ще стане интересно  – АБВ ще оттегли подкрепата си за коалиционното правителство, а това би съборило и Калфин от вицепремиерския и министерския пост.

Целият този сблъсък на титани в пенсионната реформа ще е сковал един неудобен стол на три или на два крака. Тогава? ДПС ли пак ще шинира ГЕРБ-ерското законотворчество?

Противоречията се набиват на очи не от днес. Ето го Калфин: "Възможността дадено осигурено лице да прави избор къде да отива вноската му за пенсия по втория стълб на пенсионната система – в държавното обществено осигуряване или да остава в универсален пенсионен фонд, както беше предложено от Министерството на финансите през декември миналата година с промени в Кодекса за социално осигуряване, не е влязла в сила, защото умишлено не са приети подзаконовите нормативни актове". Въпреки че стана ясно – финансовото министерство го потвърди и "БАНКЕРЪ" го написа, че осигуровките на новобранците в труда от 1 януари тази година (включително 5-те процента за универсални  пенсионни схеми) изцяло се блокират в НАП, без да могат да трупат лихви и да се наследяват.

Представителят на социалната сфера разкритикува Министерството на финансите – нямал обяснение защо НАП не прехвърля вноските към съответния универсален пенсионен фонд. Въпросът следвало да бъде зададен на финансовия министър. Който пък е блокирал изпълнението на закона. А законът казва, че парите на неизбралите частен фонд отиват в НОИ. (За Сребърния фонд се заговори доста по-късно.)

Калфин и Горанов са на различни позиции и за въвеждането на мултифондовете, т.е. различни по риск и доходност схеми в рамките на допълнителното задължително и доброволно осигуряване. Калфин е за, въпреки че правото на избор на инвестиционна стратегия ще изисква и по-висока финансова култура. Горанов обаче каза, че има резерви за разклоняването на сегашната единна инвестиционна схема на три и това предложение на Комисията за финансов надзор и фондовете щял да обмисли внимателно.

Мултифондовете обаче са важна част от реформата, защото ще позволят на осигурените във втория стълб да избират времеви инвестиционни стратегии с различен риск и това ще подобри доходността на партидите им. Но явно, че Горанов се плаши, защото по този начин ще се повиши привлекателността на частното осигуряване и идеята му да преточи част от него в държавното ще удари на камък. Още повече че Институтът за пазарна икономика вече пресметна, че дори и без мултифондове ефектът от преместването на партиди от универсалните пенсионни фондове евентуално в Сребърния фонд би било в рамките на максимум 330 млн. лв., което е равностойността на 5% от натрупаните до момента 6.9 млрд. лв. в универсалните пенсионни фондове. По-вероятно е тази сума да бъде доста по-ниска, около 200-250 млн. лв., тъй като е логично подобен избор да направят лицата с по-малки партиди. Те биха търсили по-висока пенсия от солидарната система поради малко натрупвания по личната си партида, сочат от ИПИ. Те са проучили и ефекта за НОИ. В рамките на една година приливът на средства би бил в рамките на 70 млн. лв. допълнителни приходи в НОИ. Това е около 1% от бюджета на НОИ за изплащане на пенсии в рамките на една година, т.е.  положителният ефект за дефицита на НОИ (равен на близо 5 млрд. лв.), дори в краткосрочен план, е незначителен.

Лъсна и една кардинална истина. Законовите промени от края на 2014 г. са променили тристепенния пенсионноосигурителен модел. Това твърдят шефове на пенсионни компании, а преди дни го каза и шефът на асоциацията им Никола Абаджиев.

Предложението на финансовото министерство индивидуалните пенсионни партиди да се съхраняват в Сребърния фонд разрушава сигурността на пенсионната система в България. Промените не гарантират в достатъчна степен правата и интересите на гражданите, а дори напротив – предлаганият избор между вноски само в НОИ или в НОИ и частни пенсионни фондове пряко ги ощетява и нарушава правата им, обяви той.

Международният валутен фонд също размаха пръст на Горанов. В становище на мисията на Международния валутен фонд от 13 март се казва, че "въвеждането на избор на вариант за участие или не във втория стълб представлява фундаментална промяна на модела". От МВФ посочват още, че следва да бъде осигурено достатъчно време за изчерпателен анализ на въздействието и за консултации със засегнатите страни, особено по отношение на възможността изборът да не бъде еднократен.

"Гарантирането на устойчивостта на обществената пенсионна система чрез реформи на параметрите остава от изключително значение, като притесненията се изострят от промяната в посоката на предишните реформи", констатират от МВФ.

Значи и във Вашингтон се уплашиха от неориентираните движения, които правим и които затормозяват, а може и да срутят втория пенсионен стълб, а впоследствие и българския капиталов пазар. И оттам се чудят как така в уж цялостната пенсионна реформа се изведе като акцент източването на универсалните пенсионни фондове.

Краят на март иде, а "от нийде взорът надежда не види".
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст