Брюксел затрива лошите данъчни практики

данъци

Европейската комисия предприе нови мерки срещу избягването на данъци от големите корпорации. Тя представи план, според който всички 28 страни членки на съюза ще обменят информация за данъчните задължения на мултинационалните компании. Брюксел вярва, че това ще ограничи ползването на данъчни режими, позволяващи на фирмите да спестяват милиони от налози.

Съгласно предложението, представено в сряда (18 март), националните данъчни органи ще бъдат задължени да подават тримесечни отчети, съдържащи всички издадени данъчни постановления на големите трансгранични компании. Съответните данъчни служби в засегнатите страни ще могат да изискват след това допълнително обяснение за всяко конкретно постановление, което смятат за подозрително.

Планът на ЕК е изготвен заради нарастващите критики в Европа и в САЩ, че няколко европейски държави с ниски данъци са предпочитани от много от най-известните компании в света. Чрез установяване на офиси там те избягват облагането с данъци в държавите, където всъщност са генерирали приходите си.

"Трябва да възстановим връзката между мястото, където компаниите наистина реализират печалбите си, и мястото, където те са данъчно облагани. За целта страните членки трябва да са по-открити и да работят заедно", коментира еврокомисарят по икономическите и финансовите въпроси, данъчното облагане и митническия съюз Пиер Московиси.

Предложението за автоматичен обмен на данни намира място в дневния ред на ЕК след серията от скандали, които застрашиха да подкопаят дори авторитета на самата Европейска комисия. Разкритието, че Люксембург, родното място на настоящия председател на ЕК Жан-Клод Юнкер, е предлагало преференциално облагане на стотици компании, докато той е бил министър-председател на страната, предизвика остри критики към него и дори призиви за оставката му.

От своя страна Юнкер отхвърли всички обвинения и заяви, че не е имал представа за тези данъчни режими, тъй като те са били предлагани от независими данъчни власти. През ноември 2014-а Юнкер оцеля след вот на недоверие в Европейския парламент.

Според сега действащите правила страните от ЕС обменят много малко данъчна информация и сами преценяват дали дадено данъчно становище може да бъде от значение за друга държава от общността. Именно тази липса на прозрачност и съществуването на вратички в законодателството се използват от някои компании, за да намаляват изкуствено данъчните си задължения.

Очаква се до края на 2015-а правителствата на икономиките от ЕС да се споразумеят по предложението, така че то да може да влезе в сила на 1 януари 2016 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст