Синдиците на КТБ – двама или трима?

Промените в Закона за банковата несъстоятелност, приети от парламента в сряда, така и не бяха поместени в "Държавен вестник" в петък – 20 март. Кастингът за временни синдици на Корпоративна банка обаче започна от събота. Тогава главният директор на управление "Банков надзор" на БНБ и заместник-председател на УС на Фонда за гарантиране на влоговете Нели Кордовска направи презентация на всичките 26 човека, които са в списъка на банковите синдици на БНБ. Причината е, че във фонда не разполагаха с  биографиите им, независимо че още преди седмица БНБ им изпрати въпросния списък. В него обаче фигурираха само трите имена и телефоните за връзка с въпросните 26 лица. Вестник "БАНКЕРЪ" научи, че почти всички упоменати в списъка са получили обаждане от фонда. Някои от тях веднага са отказали да бъдат обсъждани като кандидати за временни синдици. Други са поискали време за размисъл. Трети са дали неопределен отговор от рода на "Не знам. Ще видим".

До 20 март във фонда не бяха решили двама или трима временни синдици ще управляват Корпоративна банка. Въпросът е бил дискусионен предвид големия обем на активите, сложността и значителния брой на процедурите по отменителни искове и съдебно събиране на вземания, които трябва да бъдат заведени.

От всичките 26 участници в списъка на синдиците трима не могат да получат назначение като такива. Това са Станислав Лютов, Елена Костадинчев и Христина Стамова, които са управлявали КТБ като нейни квестори. Вестник "БАНКЕРЪ" научи, че Иглика Логофетова е отказала категорично да се занимава като синдик с КТБ. Други лица от списъка са Кирил Григоров и адв. Радослав Тонев, но те са дали уклончиви отговори. Заговори се, че Малинка Атанасова, банков кадър от зората на демокрацията, е едно от имената, спрягано да поеме банката като временен синдик. Тя има опит в тази сфера, тъй като е осребрявала активите на фалиралата Международна банка за инвестиции и развитие, чиято централа също се намираше в сградата на площад "Гарибалди", където сега е централата на Корпоративна банка.

Обсъждала се и кандидатурата на Димитър Проданов, който водеше несъстоятелността на банката "Мултигруп" – Кредитна банка, както и на Румяна Рахнева, която преди време бе член на надзорния съвет на ИНВЕСТБАНК. Александър Попов също е бил сред споменатите възможности заради опита му като синдик на ТСБанк.

Според някои юристи, които имат дългогодишен опит в банковите среди, подходящи за временни синдици са Лазар Илиев и Галина Христова. Лазар Илиев сега е главен секретар на Сметната палата, но е бил юрист в БНБ и изпълнителен директор на Централна кооперативна банка. Колежката му Галина Христова пък е с дългогодишен опит в банковите дела като юрист на "Райфайзенбанк България" от времето, когато тя се управляваше от Момчил Андреев.

 

 

Списък на банковите синдици

 1. Владимир Александров Тошев
 2. Явор Недев Камбуров
 3. Васил Стефанов Василев
 4. Румяна Тодорова Рахнева
 5. Филко Трендафилов Розов
 6. Проф. д-р Иван Манев Белчев
 7. Елена Здравкова Костадинчев
 8. Радослав Иванов Тонев
 9. Красен Бончев Киряков
10. Лазар Петров Илиев
11. Христина Иванова Стамова
12. Теодора Владимирова Стоянова  
13. Димитър Веселинов Проданов
14. Кирил Савов Григоров
15. Александър Димитров Попов
16. Валерия Борисова Антонова
17. Иглика Димитрова Логофетова
18. Малинка Атанасова Димитрова
19. Станислав Георгиев Лютов
20. Десислава Лозанова Иванова-Атанасова
21. Галина Илиева Христова
22. Владимир Иванов Георгиев
23. Росен Иванов Ангелчев
24. Весела Василева Дахтерова-Голан
25. Тихомир Гочев Чемширов
26. Бранимир Димов Димитров

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст