Промените в Закона за здравното осигуряване получиха "зелена светлина" от парламента с гласовете на ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт, АБВ и БДЦ. С приетите норми пакетът от медицински услуги, заплащани от здравната каса, се разделя на две – основен и допълнителен. В кой от двата списъка ще попаднат отделните заболявания, тепърва ще се уточнява, а критериите за това ще бъдат определени с наредба от здравния министър д-р Петър Москов. Друг ключов текст за финансовата стабилност в здравеопазването е, че държавата се ангажира от началото на 2016-а да започне да увеличава с 5% годишно сумата, която плаща за осигуровки на около 4 млн. деца, пенсионери, държавни служители, военни, полицаи и юристи. Така по сметките на касата годишно ще влизат с около 50 млн. лв. повече, а през 2025-а сумата трябва да достигне 500 млн. лева. Методиките за остойностяване и заплащане на медицинските дейности, обемите и цените им ще бъдат договаряни между ръководствата на осигурителния фонд и съсловните организации. В лекарствената политика, по думите на министър Москов, се въвеждат поредица от механизми, които дават възможност на държавата и здравната каса да купуват модерни медикаменти на по-добри цени. Идва задължително договаряне за медикаментите за домашно лечение, в онкологията и за хапчетата по националните програми. Започва атестация за ефективността на иновативните лекарствени продукти в Позитивния лекарствен списък, която ще се прави на всеки три години. Неефективните лекарства ще изпаднат от списъка, а притежателят на разрешението за употреба ще възстановява получените средства.
Въпреки че законовите промени са стъпка напред към стабилизация на системата, те не бяха приети с добро око от опозицията. Георги Гьоков от БСП каза, че това е опит да се прави "здравеопазване без пациенти", допълвайки, че не разбира причините за деленето на здравни пакети и очакваните финансови резултати от това. Дискусия предизвика и предложението да се увеличи с двама души квотата на държавата в надзора на здравната каса. Гьоков смята, че не е "европейско" обществените фондове да се управляват от държавата, тъй като тя "ще се превърне във филиал на здравното министерство". От ДПС също се обявиха категорично против това, а д-р Тунчер Кърджалиев отбеляза, че партията му иска пълна демонополизация на осигурителния фонд.
За Вяра Церовска от ГЕРБ законопроектът има безспорни предимства, които не могат да бъдат подминати дори от опозицията. Едно от тях е въвеждането на задължително централизирано договаряне на отстъпки за медикаментите, което според нея е важна стъпка в борбата с корупцията и ще доведе до много положителен финансов ефект. Д-р Валентин Павлов от Реформаторския блок е на мнение, че е много важно възстановяването на арбитража и на договорното начало при определянето на методиката за плащане на изпълнителите на медицинска помощ. Проф. Иван Станков пък изтъкна, че АБВ подкрепя философията на законопроекта, но здравното министерство съвместно със съсловните организации, научните дружества и пациентските организации трябва бързо да изготви списък със заболяванията, които ще попаднат в основния пакет.