Вече 22 години на днешния ден светът отбелязва Световния ден на водата. Днес правим равносметка на потреблението на вода и сравнение между различните части на света и народите, страдащи от недостиг на вода.
Световният ден на водата започва да се отбелязва от 1993 година с решение на Общото събрание на ООН. Фокусът на честванията тази година е поставен върху темата "Вода и устойчиво развитие". По традиция избраният въпрос става и тема на годишния Световен доклад на Организацията на обединените нации (ООН) за развитие.
Не бива да забравяме, че именно водата, а не алкохолните, газираните и подсладените напитки, е от съществено значение за нашето здраве. Тя е жизненоважна за хората, защото човешкото тяло може да издържи седмици без храна, но едва броени дни без вода. Любопитното е, че средното количество вода в човешкото тяло е между 50 и 65%, а бебета имат най-високо съдържание на вода в организма – 78% при новородените. Освен за пиене, водата е един от най-добрите начини за дезинфекция и ограничаване на разпространението на микроби.
Ежедневно всеки човек се нуждае от достъп до вода за пиене, готвене и лична хигиена. Световната здравна организация е изчислила, че 7.5 литра на ден на глава от населението ще отговарят на изискванията на повечето хора. Около 20 литра на глава от населението на ден пък ще бъде достатъчна за покриване на основни хигиенни нужди и за почистване на храните.
Интересно е да се отбележи, че въпреки ръстът на икономиката и реализираните големи печалби през последното десетилетие, 748 милиона души нямат достъп до добър източник на питейна вода, а 2.5 милиарда, не използват добра канализационна система. В същото време инвестициите във вода и санитарни услуги водят до значителни икономически ползи. Изчисленията на ООН показват, че може да се осигури на всеки човек в света безопасна вода и канализация, ако се инвестират по 107 млрд. долара годишно за период от пет години.
Едно от големите предизвикателства в световен мащаб днес е урбанизацията. По данни на ООН за 2014 г. най-големият градски растеж ще се проведе в Индия, Китай и Нигерия. Прогнозите сочат, че още 2.5 милиарда души ще се движат до градските центрове до 2050 година.
Днес един от всеки двама души на планетата живее в град. Това е и една от причините градове в света да нарастват с изключителен темп. Според данните на ООН четирима души са се премесили в града само докато прочетете това изречение. 93% от урбанизацията се случва в бедни или развиващи се страни, и почти 40% от разрастването на градските зони в световен мащаб е в гета.
Както различни подразделения на ООН, така и различни организации по цял свят работят по проблемите, свързани с водата. Сред тях са разпределението на безценната течност по време на бедствия и опазването на екосистемите. Фокус са и изградените инфраструктури в градовете и достъпът до канализация. Световен ден на водата 2016-а ще бъде за "Вода и работни места", през 2017 година за "Пречиствателни" и през 2018 година – "Природно-базирани решения за вода".
Част от инициативите за отбелязването на Световен ден на водата у нас са организирани от столичния музей "Земята и хората", където днес входът е свободен.