България е на трето място в света по атрактивност за аутсорсинг

аутсорсинг

По привлечени аутсорсинг инвестиции България се нарежда на трето място, според годишната класация за 2015 година на компанията "Кушман и Уейкфилд". Страната ни е напреднала с цели 11 позиции. Преди нея на второ място са Румъния и Перу, а първа позиция си делят Виетнам и Филипините. Критерият "рикс" у нас е по-нисък от този в лидерските страни, но цената е по-висока. 

"Аутсорсинг индустрията все още е под натиска на глобалната рецесия и търси начини да намери конкурентни предимства", се посочва в доклад на "Кушман и Уейкфилд". Попоследни данни на компанията, въпросната индустрия се оценява на 100 млрд. долара и расте с 5 на сто 5% всяка година.

В анализа на компанията се посочва, че България се утвърждава като привлекателно място за аутсорсинг благодарение на ниските данъци, евтината работна ръка и фактът, че е член на Европейския съюз. Допълнителен фактор, оценен в анализа, е и че годишно от местните университети се дипломират 60 хил. студенти. Благоприятни са не просто, получените тапии, а това, че близо половината от завършващите взимат дипломи по специалности, подходящи за работа в аутсорсинг компании. Предпоставка е и добрата чуждоезикова подготовка, като 98% от школосниците в средното училище учат чужд език, а 73% – два.

От друга страна, северната ти съседка Румъния ни превъзхожда в новата класация с това, че има по-достъпни цени на офисите, висока скорост на интернет (по последния показател Румъния се нарежда на седмо място в света). В същото време обаче високата годишна инфлация изяжда част от приходите, което е довело до изпадането на Румъния от първото място, заемано от нея през 2014 година. 

"С възможността Русия във всеки момент да прекъсне газовите доставки за Европа поставя страните от ЕС в групата на тези, които се оценяват като ненадеждни по отношение на енергията и съответно по-рискови", е една от обосновките в анализа на "Кушман и Уейкфилд" относно необходимостта от сигурност, като фактор в класацията. От компанията посочват още, че компаниите в сектора при избор на дестинация трябва да се водят от три критерия: цена, риск и енергийна сигурност.

Това обяснява и факта, че балтийските страни и тези в Източна Европа са по-зависими от руските газови доставки. Данните за 2012 г. показват, че страни като Финландия, Латвия, Естония и Литва разчитат 100% на руския газ. Зависимостта на Полша от тази суровина се оценява на 59%, а на България, Унгария и Словакия тя е над 80%. Все пак от "Кушман и Уейкфилд" отчитат, че много от посочените страни в момента приемат стратегии за намаляване на тази зависимост. Плановете са свързани с изграждането на тръбопроводи, по които да се диверсифицират източниците на доставка или възнамеряват да купуват втечнен газ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст