Американската конюнктура се оказа не така здрава, както беше прието да се счита: изменения в процентната ставка не се случиха, а фондовите пазари реагират не така, както се очакваше. Това пише Манфред Гбурек в германското издание WirtschaftsWoche Heute.
Федералната резервна система (ФРС) на САЩ на 18 март е влошила прогнозата си за растежа на икономиката на страната през 2015 г. до 2,3-2,7% с очаквания през декември за 2,6-3%, а също така отново да запази годишната лихва на рекордно ниско равнище 0-0,25%.
Според анализатора, това може да се обясни със следните причини- макар ФРС да размишлява за повишаване на лихвите през юни, това е само решение и в зависимост от ситуацията може за пореден път да бъде отложено за по-късен срок. При подобно неприемане на решения, подчертава Гбурек, се отразяват не малко надежди за по-нататъшното оздравяване на икономиката, обаче всъщност няма никаква увереност в това.
„Реакцията на фондовите пазари не чакаше много: американските акции своите котировки след набелязаното по-рано движение надолу, доларът отслабна (съответно еврото се укрепи), златото и среброто укрепиха своите позиции. Няма основание на подобна реакция може да се направи извод, че важните инвеститори очакват по-скоро слабо развитие на икономиката”, анализира Гбурек.
Той твърди, че американската парично-кредитна система се върти около показателите безработица, равнище на търговията на дребно и инфлацията.
От двата най-важни за американската икономика отрасли излиза сигнал за забавяне, пише Гбурек и пояснява, че сегашният показател на безработицата е 5,5%, а през февруари броят на обявленията за начало на строителни работи в сравнение с миналата година са намалели със 17%. Към това се добавя повишаване на курса на долара, което е спънка за експорта.
Инвеститорите, управляващи събитията на фондовите борси, със своята реакция в сряда (18 март) са показали, че те мислят за американската конюнктура- оценката им не е много позитивна.
„Затова ние трябва да изхождаме от презумпцията, че доларът не е валута-чудо, както отдавна ни се втълпява, и че последната лебедова песен в медиите по повод златото и среброто изглежда ще се окаже преждевременна. В този контекст не следва особено да се удивляваме, ако германските и други европейски акции в своя порив нагоре правят пауза” , заключава Гбурек.