Зелените пари се подхлъзнаха

валути

Флиртът на американската валута с котировката 1.10 щ. долара за едно евро не е приключил, въпреки че в късните следобедни часове на 26 март тя успя да се стабилизира на нива под 1.0930 щ. долара за едно евро. Щатският долар попадна в низходяща спирала и се въртя в нея през цялата седмица. Тя бе провокирана от по-слабите данни за щатското стопанство и предполага, че мощният спринт на зелените пари се е натъкнал на хлъзгав терен. Разходите за стоки за дълготрайна употреба в САЩ през февруари са намалели за шести пореден месец. Директорът на клона на щатската централна банка в Чикаго Чарлз Евънс разколеба допълнително феновете на зелените пари с изказването си, че инфлацията в страната е прекалено ниска, за да бъде оправдано лихвено увеличение през тази година. Като десерт на 26 март дойдоха въздушните удари на Саудитска Арабия и партньорите й от Персийския залив срещу Йемен, които охладиха апетита на инвеститорите за придобиване на рискови активи и качиха цените на суровия петрол, на златото и на японската йена.

Според техническите анализатори сегашната корекция може да се разтегли до 1.1180 долара за едно евро, макар че в дългосрочен план възходящата тенденция на щатската валута се запазва. Валутни експерти на "Барклейз" пък все още са оптимисти, че единната европейска валута ще падне под паритет с щатската още през третото тримесечие на тази година, а не през четвъртото, каквито бяха първоначалните им предвиждания. Основанията им са, че остават в действие двата основни двигателя за слабостта на еврото – ниската икономическа възвръщаемост на капитала и готовността на Европейската централна банка да задържи ниски лихвите на еврорегиона за по-продължителен период от време.

Емблематичният предприемач Чарлз Мънгър, който стана милиардер, докато помагаше на съдружника си Уорън Бъфет да изгради инвестиционната група "Бъркшър Хатауей", прогнозира, че домакинствата трудно ще поддържат стандарта си на живот през следващите 50 години. Деветдесет и една годишният председател на издателя на "Дейли джърнъл" припомни за времето, когато хората са плащали по 5 цента за кафе и по 600 щ. долара за нов автомобил.

От Германия дойдоха поредните окуражаващи икономически данни. Доверието на местния бизнес, измерено чрез индекса IFO, се е увеличило до 107.9 пункта през март (срещу 106.8 през февруари) – най-силното число от юли 2014-а досега.

Париж се похвали, че бюджетният дефицит на Франция ще е по-нисък от предварително прогнозирания след новината за по-доброто състояние на публичните финанси на страната през миналата година. След като статистическият офис INSEE обяви, че бюджетният недостиг през 2014-а е бил 4% от БВП срещу 4.1% през 2013-а, френският финансов министър Мишел Сапен коментира на 26 март, че тези статистически данни "проправят пътя за ревизия на тазгодишния дефицит до около 3.8% от БВП (срещу първоначално предвидените 4.1 процента). Сапен е уверен, че правителството ще успее да свали недостига под 3% от БВП през 2017-а, като същевременно помогне за икономическото възстановяване на страната". Всъщност в началото на март финансовите министри от Европейския съюз "отпуснаха" на Франция още две години (третата поред отсрочка от 2009-а насам), за да изпълни изискванията на Пакта за стабилност и растеж и да сведе бюджетния си дефицит до максимум 3% от БВП.     

Швейцарската централна банка обяви в публикувания си на 26 март годишен доклад, че е похарчила 25.8 млрд. шв. франка за предотвратяване на поскъпването на местната валута в края на миналата година, преди на 15 януари да се откаже от фиксирания й минимален курс от 1.20 франка за едно евро. Централните банкери на страната са пресметнали, че защитата на този праг ще доведе до "безконтролен ръст" на балансовото число на институцията до няколко пъти над БВП на страната. МВФ пък обяви в началото на седмицата, че швейцарската парична единица е силно надценена и Националната банка на Швейцария трябва да предприеме още парични мерки, за да ограничи спада на икономическия растеж дори с предварително обявени покупки на активи. 

У нас

междубанковият валутен пазар през седмицата беше доста активен. Средният дневен валутен оборот достигна 1769 млн. евро (3460 млн. лева). Сделките в щатски долари имаха 1.35% дял от купената и продадена валута.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст