Акциите на футболните тимове от "А" група напоследък се котират далеч по-добре от ценните книжа на Българската фондова борса. В отборите с най-многобройна публика – ЦСКА, "Левски", "Ботев" и "Локомотив" (Пловдив), под една или друга форма се преструктурират капитали и се сменя собствеността. Четирите дружества вървят по различни пътища, но общата тенденция е, че си отива времето на едноличните собственици за сметка на по-широкото акционерно участие на фенове и предприемачи, емоционално обвързани с любимия клуб. "Синята България" въстана срещу режима на Тодор Батков, а "червеният" бизнес отказа да налива повече пари в каса, която е стопанисвана от Александър Томов. Цветан Василев и Коко Динев пък постъпиха мъжки, като заради лични и финансови проблеми подариха контролните си пакети акции на сдружения от привърженици на "жълто-черните" и "черно-белите". Засега тези процеси се развиват малко хаотично и при неизяснени схеми. Но посоката им е правилна. И четирите тима няма какво да губят, защото без радикални управленски промени фалитът им е предопределен.
Състоятелните фамилии Манджукови и Инджови пожелаха да разчистят ЦСКА от безконечните финансови батаци, но удариха "на камък" в играта на нерви и на счетоводни баланси с "хлъзгавия" Томов. Бившият политик и офшорката му "Лира Инвестмънт" явно нямат пари да издържат "армейците", нито могат да погасят до края на месеца заема от 4 млн. лв., обезпечен с контролния пакет акции. Единственият полезен ход на Томов бе да се оттегли през парадния вход на "Армията", но той пожела да вземе повече, отколкото може да носи. Появи се някакъв мистериозен вътрешен дълг от над 5 млн. лв. към "Лира Инвестмънт", който растеше с всеки изминал ден. Кандидат-собствениците се видяха в чудо и излязоха с две поредни декларации, с кои
то обвиниха мажоритарния собственик, че се опитва да им прехвърли ангажименти, без да им е предоставил необходимата финансова и правна информация за клуба. Другият препъникамък в преговорите бяха именно дълговете на ЦСКА. Ако се вярва на Томов и Александър Тодоров, пасивите са се стопили като лански сняг и сега са малко към 13 милиона лева. Но според запознати в отчетните бумаги са се стаили неплатени 11 млн. лв. данъци, а поне още толкова чакат бивши играчи, треньори, мениджъри и фирми – подизпълнители на услуги. Междувременно Инджов разкри, че
до 31 март трябва да се покрият общо 4.7 млн. лв.,
дължими за заплати и осигуровки на футболисти, ликвидна вноска към НАП и за евролиценза. Мераклията да стане главен акционер се гласеше да прави втора ревизия, за да установи кое е пито и кое (не) е платено. Но явно е бил "отрязан" и се оттегли в пакет с Манджуков. В резултат се разигра безкраен фарс – ръководството на "армейците" излезе с декларация, с която обвини бизнесмените в лъжа и опит да вземат клуба на безценица, за да го препродадат на трети лица. Обявено бе, че се работи по "план Б", който се оказа нова дарителска кампания, целяща да набере 1 млн. лв. за предстоящото лицензиране. С изявление Стойчо Младенов също обвини Манджуков и Инджов в "пробив отвътре", целящ да прати отбора във "В" група. След това пък Томов обяви, че ще върне Младенов като ръководител. Фенове на "червените" със стикове за голф се събраха пред стадиона, за да искат обяснение за провалената сделка. При идеалния за привържениците сценарий Инджов и Манджукови някак ще се договорят с Томов и в "12 без 5" ще развържат кесиите.
Всъщност на 31 март Инджов и Манджуков вероятно ще станат собственици, тъй като придобиват към 56% от акциите, ако Александър Томов не им върне заема. При всички случаи в "Борисовата градина" ще се възцари строг финансов ред. Клубът засега се "отърва" от огромната заплата на досегашния старши-треньор Стойчо Младенов. Следва предоговаряне на възнагражденията на футболистите, като целта е таванът им да бъде смъкнат от 15 000 на 10 000 лева месечно. "Червените" готвят рязък завой и в селекционната си политика. Занапред чужденците ще отстъпят място на младите играчи от школата. Една от основните цели, поставени на новия старши-треньор Галин Иванов, е да интегрира в представителния тим най-талантливите младоци от набор`98, който той водеше досега. Ако ЦСКА оцелее – независимо кой го ръководи, без нова борсова сесия явно няма да се мине. Комисията за финансов надзор отказа да потвърди проспекта за първично публично предлагане на акции, но той може да бъде преработен и пуснат отново.
"Народът срещу Тодор Батков". Такава е картинката в "Левски", където напрежението също ескалира. След като капитализира заемите си, Батков пусна за продажба чрез дарителска инициатива ценни книжа на стойност 30 млн. лева. Тъкмо кампанията "Левски е твой" тръгна и по сметките на клуба започнаха да влизат "шестцифрени суми", от тръста "Синя България" и Националния клуб на привържениците поставиха
рязък ултиматум на адвоката да се оттегли
и доброволно да дари акциите си. Организациите на феновете заплашиха, че ако Батков не си тръгне по живо-по здраво, те ще преустановят участието си в управителния съвет на "сините". От сдружението смятат, че кампанията с акциите може да се провали само по две причини – "заради присъствието на структури на привържениците в управлението или заради лошото управление на "Левски" от г-н Тодор Батков през годините". Предложението на Васил Колев и компанията със синьо-бели шалчета към мажоритарния собственик е те да търгуват всичките му акции до края на 2015-а, след което се ангажират да му върнат неизтъргуваните бройки. Тръстът е готов да се откаже и от своя дял от 15%, стига да се появят големи акционери с ясна собственост на капиталите. Очевидно е, че в хода на кампанията са се появили големи разминавания между предварително договореното от двете страни и крайния резултат. Батков досега е устоявал на множество подобни атаки и отново не пожела да хариже акциите си, а ултрасите изпълниха заканата си и напуснаха управата. На сбирката на съвета се разбра, че "Левски" продължава да трупа дългове, а от лиценза го делят към 900 000 лева. Иво Тонев открехна "финансовата" вратичка. "Сините" имат 743 000 лв. приходи от кампанията "Левски е твой". Разходите за тримесечието са 2 370 000 лв., от тях платени 1.9 млн. лева. Общите задължения са 13.4 млн. лв., от тях обезпечени около 10 млн. лв. към НАП и за ремонта на стадиона.
Без съмнение, борбата за власт в "Левски" също влиза в решителната си фаза. Интересен акцент в нея е изказването на председателя на управителния съвет Иво Тонев, който заяви, че е готов да покани на работа Наско Сираков. Батков и клубната легенда никога не са били в добри отношения, освен това Сираков е смятан за един от идеолозите на "Синя България". Дали пък на "Герена" не се готви тих преврат по модела на ЦСКА?
За разлика от столичните "футболни" драми, акционерните трансфери в Пловдив протичат далеч по-цивилизовано.
Досегашният собственик на "Ботев" (Пловдив)
Цветан Василев обяви, че прекратява взаимоотношенията си с "жълто-черните". Притежаваната от Василев "Инфраструктура АД", която досега държеше контролния пакет от 51%, ще прехвърли дела си на фенското сдружение "ПФК Ботев-Пловдив". Другият голям акционер засега остава компанията "ТЦ-ИМЕ". На следващото общо събрание на управителния съвет на клуба, насрочено за 24 октомври, се очаква в ръководството да влязат силни фигури. Засега оперативната власт остава в ръцете на бизнесмена Веселин Бушев.
След оттеглянето на Коко Динев от "Локомотив" (Пловдив) по същата схема акциите бяха дадени на "черно-белите" привърженици, представлявани от сдружението "Бъдеще за "Локомотив". Голямото предизвикателство за временните ръководства на градските съперници обаче е час по-скоро да решат накъде ще поемат като модел на собственост, начин на работа и финансиране. В противен случай пловдивската футболна демокрация ще завърши в "Б" група.