Предложенията на Гърция за преразглеждане на настоящата спасителна програма не съдържат достатъчно детайли, за да задоволят международните кредитори на страната, съобщават официални представители на еврозоната, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл".
Технически екипи от трите кредитора на страната – Международния валутен фонд, Европейската комисия и Европейската централна банка оценяват в момента представения от Атина списък с реформи.
В петък, 27 март, Гърция депозира своите предложения, в които се посочва, че мерките ще добавят нови 3 млрд. евро в държавната хазна.
Планът на правителството на Алексис Ципрас, включва мерки за борба с данъчните измами, нови приватизационни сделки и по-високи данъци върху алкохола и цигарите.
Атина се страхува, че ще остане без пари до средата на април, ако реформите не получат одобрението на партньорите й от еврозоната.
Скорошното одобряване на гръцките предложения е от решаващо значение за Атина, за да си възвърне достъпа до спасителните фондове и да успее да възстанови нормалното кредитиране на гръцките банки от страна на ЕЦБ.
Гръцките власти са изправени пред сериозен недостиг на парични средства, тъй като те трябва да платят държавните заплати и пенсиите в края на настоящия месец и да изплатят нови задължения към МВФ на 9-и парил.
Въпреки, че според "Асошиейтед прес“ преговорите през уикенда в Брюксел са преминали в приятелски дух, на политическо равнище продължава да се нагнетява недоверие между правителството на Атина и останалата част от еврозоната.