Депутатите намериха поводи да се изпокарат и да си разменят обиди и тази седмица. В ябълка на раздора между управляващи и опозиция се превърна изборът на шеф и членове на новата Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Кавга избухна и между националистите от Патриотичния фронт и независимия Велизар Енчев.
Шефът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов пък ще празнува 50-годишен юбилей на 8 април и по този повод раздаде покани на депутати от различни цветове във вид на бюлетина за тържеството си в ресторант в НДК.
Кратка схватка се разигра между представителя на ПФ Валентин Касабов и бившия му колега Велизар Енчев, докато народните представители си гласуваха 10-дневна великденска ваканция в четвъртък. Независимият депутат се възмути от дългата почивка, която те не заслужавали. "Винаги съм говорил против тези дълги ваканции. Не може българските лекари, учители, държавни служители да почиват четири дни, а ние да почиваме 10 дни по Великден", обяви той. Изказването му беше посрещнато с недоволен ропот от залата, което още повече го раздразни и той обвини депутатите, че викат срещу мнението на огромната част от българския народ. "С какво сте повече от тях, за да си гласувате три пъти по-голяма ваканция?", попита Енчев.
„Велизар Енчев извърши подлизурско предателство. Аз разбирам подлизурската истерия на този човек“, скочи му патриотът Валентин Касабов. „Тук-таме се намират крастави мърши“, изригна, заслепен от ярост, националистът. Председателят на НС Цецка Цачева подскочи ужасено на стола си и го предупреди да спазва добрия тон и да не нанася обиди на колегите си. Касабов обаче не й обърна внимание и ядосано продължи да сипе огън и жупел по Енчев, като накрая го обвини и че ще взема пари под масата за новата си партия.
Ден по-рано Енчев се разлюти на парламентарната шефка, защото не даде на вицепремиера Меглена Кунева да отговори на въпроса му за поведението на военния министър Николай Ненчев по отношение на служба "Военна информация" и уволнението на директора Веселин Иванов. Цачева обяви, че въпросът не отговаря на правилата за парламентарен блицконтрол, не даде думата на Кунева и закри заседанието. "Тогава направо да закрием парламента", ядоса се Енчев и обяви, че когато говорим за ГЕРБ, това е „една антидемократична по своята същност партия с много мутренско поведение“. Той разказа и за поведението на гербаджията Цветан Михов. "Винаги когато на трибуната се качва някой представител на опозицията, този господин апострофира колегите си по най-обиден начин на висок глас и никога Цецка Цачева не му прави забележка. Става дума за груби обиди, често пъти на сексистка основа. Партия ГЕРБ се изражда в мутренска партия, която толерира мутренско поведение", заключи Енчев.
БСП пък вдигна скандал заради КЕВР, а лидерът й Михаил Миков размаха предварителния списък с имената на предложените за комисията по партийни квоти. Червените обвиниха управляващите, че новите членове били предварително договорени и ясни. Те раздадоха в кулоарите въпросния списък, като избраните представители бяха заградени с кръгчета. Стана ясно, че от номинираните от социалистите шестима кандидати е избран само един – Димитър Кочков. По-късно се разбра, че той не е участвал в клетвата пред парламента, което може да създаде проблем, ако се окаже, че не е член на комисията и тя трябва да започне дейността си в непълен състав.
По време на дебатите преди избора пък Мартин Димитров от Реформаторския блок подигравателно попита БСП защо не са предложили „доайена на енергетиката Румен Овчаров“. Миков отговори, че не бивало да получават упреци за демагогия, тъй като процедурата сама по себе си била демагогия, след като квотите между партиите вече били разпределени и новият орган пак щял да е партийно окрасен.
И докато в пленарната зала се вихреха разправии, в кулоарите председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов раздаваше покани за рождения си ден. Не ни убегна проявата на оригиналност, защото те наподобяват изборни бюлетини, а надписът на гърба им гласи: „Гласувайте за Цветан Цветанов на 50“. В долния край, където обикновено пише, че купуването и продаването на гласове е престъпление, в случая стоеше следният надпис: „Купуването на подаръци и цветя не е престъпление, но рожденикът адмирира решението да ги замените с дарение за деца в нужда“. По-рано през деня артисти и интелектуалци дойдоха в парламента, за да подкрепят каузата на ГЕРБ за борба с аутизма.
По време на блицконтрола в сряда независимата депутатка Анна Баракова за втори път събра смелост и зададе въпрос от трибуната в пленарната зала. Тя попита вицепремиера Меглена Кунева за Проекта за стратегия за превенция срещу корупцията по високите етажи на властта и създаването на спецзвено за разследване на висшите държавни служители. Семплото питане изнерви Кунева и тя прати депутатката да чете, като каза, че всичко, което иска да знае, вече е качено на правителствения сайт.
Устатата социалистка Мая Манолова пък използва присъствието на премиера Бойко Борисов на блицконтрола, за да повдигне пак въпроса за преяждането с власт на реформаторите и политическите уволнения. „Партиите от РБ са се хванали за косите в разпределяне на властта“, обяви тя и припомни последните рокади в агенции и комисии. По думите й партиите от РБ са се разбрали дори кой да е шеф на фонд „Земеделие“ в Разград. Манолова попита премиера знае ли за тази "кадрова вакханалия".
Изненадващо Борисов се съгласи с нея, че реформаторите са завладели държавната администрация и даже призна, че има скандални назначения. "Сигурно има назначения, които не са най-добрите. Ако има партийно уволнение на кадърен човек, обещавам повече да не се случва", каза той, но се оправда, че в сложна коалиция и сложно време не се управлява лесно. „Проявил съм толерантност към министрите си да сложат заместници и хора, с които могат да работят. С чужди коне трудно се оре", заключи Борисов. Манолова не остана доволна и обяви: "Не мирясват, докато не уволнят всички!"
Пак в сряда, докато лидерът на БСП Михаил Миков призоваваше от трибуната парламента да се противопостави с декларация на санкциите на ЕС срещу Русия, беше репликиран от Станислав Иванов от ГЕРБ. „Иванов, мълчи и си носи торбите”, подхвърли Миков, намеквайки за вота през 2011 г., когато депутатът бе засечен да влачи чували с бюлетини пред зала „Универсиада“, където беше ОИК-София. Тогава той обясни, че е помагал на бременна жена. Иванов обаче не се даде на соцлидера: „Да носиш торби е едно, да пееш в кръчма е друго”, скочи той, визирайки снимки в интернет, на които се вижда как Миков се забавлява в заведение с танцуваща на масата кючекчийка.
Така в шеги и закачки се търкулна още една парламентарна седмица, в която се произведе много… брак.