От нищетата до милиардите

клм

Прието е да се смята, че милиардерите са глезеници на съдбата, които не познават трудностите на обикновения живот. Но много от тях са натрупали състоянията си, измъквайки се от нищетата, преодолявайки невероятни социални, политически и психологически прегради.

Историята на 67-годишния френски милиардер Моед Алтрад прилича на приказка. Той е роден в семейството на бедуини от Сирийската пустиня и загубва майка си, когато е само на 4 години. Баща му редовно го биел, а накрая изобщо се отказал от него. Осиротялото дете е отгледано от баба си, която от суеверие му забранявала да ходи на училище. Така че се налагало да го прави тайно. Жаждата му за знания била толкова голяма, че получава стипендия за обучение във Франция. Алтрад заминал за новата си родина преди 46 години без пукната пара в джоба и без да знае езика. През първите години се хранел само веднъж дневно. Но способностите му по физика и математика постепенно му помага да се измъкне от бедността. След получената научна степен по информационни технологии  започнал кариерата си със стаж в технологични и нефтени компании. През 1985-а Алтрад решил да започне свой бизнес, купувайки фалирал строителен завод в Южна Франция. Въпреки липсата на опит начинаещият предприемач бързо научил основите на бизнеса, създал печеливша фирма и започнал експанзия, която не е приключила и до днес. Неговата Altrad Group е един от най-големите глобални производители на строителни материали и цимент с 92 подразделния в сто държави, персонал от 7 хил. души и печалба от над 1 млрд. долара. Най-актуалните планове на предприемача днес са да стъпи на пазара в САЩ.  Наред с това Алтрад финансира отбора по ръгби Monpelier Herault и пише автобиографични книги, за да сподели уникалния си опит.

Най-богатият човек в Азия и притежател на 33.3 млрд. долара Ли Кашин знае от личен опит какво означава живот на ръба на нищетата. На 12 години му се наложило да зареже училището и да започне работа във фабрика за производство на каишки за часовници, за да изхранва семейството си. Към 1950-а  натрупал първия си капитал и започнал да търгува с пластмасови играчки. По-късно Кашин купил фабрика и нещата потръгнали. Оттогава бизнесът на хонконгския милиардер се разраснал до холдинг, който има активи в недвижими имоти, пристанища, технологии и много други индустрии. Под ръководството му работят 270 хил. души в 52 държави.

Днес италианецът Леонардо Дел Векио притежава 20.4 млрд. долара. Но когато е на 7 години, майка му го изпратила в дом за бедни деца, защото семейството нямало средства да го издържа. След като преминал през жестоката школа на приюта, 14-годишният Дел Векио започнал като чирак във фабрика за производство на рамки за очила и резервни автомобилни части. Единадесет години по-късно той основал собствена фирма – Luxxotica. Днес тя е най-големият производител на слънчеви очила и очила с диоптри, притежава брандовете Ray Ban и Oakley и изпълнява поръчки за  Burberry, Bulgari, Chanel, DKNY, Dolce & Gabbana, Armani, Prada, Ralph Lauren, Tiffany, Versace и много други.

Шелдън Аделсън е син на таксиметров шофьор и е израснал в малко общинско жилище в покрайнините на Бостън. Налагало му се да спи на пода, а главният му възпитател била неговата баба. На 12 години Шелдън взел 200 долара назаем от чичо си и започнал да продава вестници и списания. През десетилетията на предприемаческата си кариера Аделсън е преживял множество възходи и падения – занимавал се е с рекламни издания, консултационни услуги, с организиране на големи конференции и с какво ли още не. В края на краищата бизнесменът открива своята ниша в хазартния бизнес. Днес той е известен като „краля на Лас Вегас“, притежава 31.4 млрд. долара и е собственик на казиното Las Vegas Sands, което има представителства не само в САЩ, но и в Макао.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст