Действията на управниците ни по повод сделката между Цветан Василев и LIC33 на Пиер Луврие будят сериозни съмнения. Логичните мерки да се изискат парите за погасяване на задълженията с цел бюджетът да се възмезди незабавно се изтикват на заден план. Вместо това се правят някакви обходни маневри – като запори за "предполагаеми бъдещи вземания", извънредни законодателни (!) промени срещу конкретно лице, гласуване на абсурдни правомощия… Отстрани погледнато, държавата сякаш не иска да си вземе парите, а да блокира връщането им, докато предприятията бъдат доведени до невъзможност да работят и тогава тя се яви като техен спасител. Нелепа ситуация с много неизвестни. Създава се впечатление, че зад благовидната загриженост се крие стремеж за овладяване на собствеността на БТК и другите предприятия от списъка "Луврие". Или пък, че мобилният оператор и "НУРТС България" са обещани на руската държава, която трябва да стане техен собственик? Всички последни факти и детайли около тези дружества и връзката им с банката като че ли разкриват именно такъв сценарий. Въпросът е кой има полза от неговото реализиране?
Както е известно, собствеността на телекомуникационния оператор е разделена през верига от офшорки между Цветан Василев (вече LIC33 ) с 43%, инвестиционното звено на руската държавна ВТБ банк – VTB Capital с 33% и бившите кредитори на БТК (Deutsche Bank, UBS, UniCredit, Royal Bank of Scotland, Raiffeisen Zentralbank и др.), които от 2013 г. притежават 23.43 на сто. Делът на последните не е част от сегашните спорове, така че ще се фокусираме само върху първите двама акционери.
По думите на Василев (от интервюто му пред "Гласове") въпросните 77% от собствеността на БТК са платени със 150 млн. евро от КТБ и реално пакетът, който руската ВТБ държи, не е неин. По-късно на личния си сайт банкерът поясни, че финансирането е станало чрез дружеството "ТЦ-ИМЕ", чийто мажоритарен собственик вече е Пиер Луврие. Точно то било страна по договора със SPV-компанията на VTB Capital и съответно притежавало права върху 33-те процента от "Виваком". Да, но отново според Василев през май предстои падежът на мостовия заем от 150 млн. евро и ако никой не намери начин да го рефинансира или да се споразумее с ВТБ банк, "Виваком" би станала 77% руска държавна собственост. Казано по друг начин, в случай че Луврие бъде прогонен или не намери необходимите пари, руснаците ще получат на тепсия две трети от най-големия български телеком. И това, както казва Василев, неминуемо ще се случи, ако сделката с LIC33 бъде провалена. В тази ситуация действията на държавата изглеждат направо парадоксални – обяснявайки, че защитава националните интереси, тя всячески се опитва да помогне на VTB Capital.
Първо, в понеделник (30 март), Комисията за защита на конкуренцията се самосезира и задължи БТК и останалите фирми, които LIC33 обяви, че придобива, да предоставят информация за смяна на собствеността си. "Целта е да се установи на какъв етап е договарянето на горепосочените придобивания", обясниха от там. Има обаче една подробност, която някак странно се премълчава. Тя е, че въобще не става дума за пряка смяна в собствеността на дружества в България, тъй като сделката е между офшорни компании. Конкретно за БТК продажбата е осъществена в Люксембург и няма пряко отражение върху нашия пазар. Неслучайно ръководството на мобилния оператор, в лицето на изпълнителния директор Атанас Добрев, вече излезе с официално съобщение, в което се казваше, че няма действия или сделки, които са довели или биха довели до промяна в собствеността на мажоритарния дял на компанията. Навярно това ще е и становището, което ще бъде изпратено в КЗК по повод на последното искане.
И наистина, контролът върху телекома в България не се променя по никакъв начин – негов едноличен собственик остава "Вива телеком България". Владението върху него също не се променя. То е притежание на "ИнтерВ Инвестмент", което пък не е страна по сделката с LIC33. А по-нататък по веригата има още две фирми, като участието на LIC33 се явява чак в последната – "В Телеком инвестмънт" С. Ц. А. Освен това купувачът е новоучредено инвестиционно дружество, което няма никакви други активи и не развива реален бизнес, така че даже да му бъде направена проверка, няма как да е налице увреждане на конкуренцията. Дори да допуснем, че все пак се намери причина, поради която може да му се наложи глоба, тя ще стига до 10% от годишния му оборот. В случая това е 10 на сто от нула.
Но по-важното е има ли изобщо право Комисията за защита на конкуренцията да се бърка в тази сделка? Още повече че преди по-малко от два месеца същият този регулатор официално оповести, че няма правомощия да извършва проверка за продажбата на дялове по веригата на собствеността на БТК. Причината са големите й приходи (над 415 млн. евро), покриващи праговете на чл.1, ал.2 от Регламент № 139/2004 г. относно контрола върху концентрациите между предприятия.
Ден след КЗК – на 31 март, се задейства и Националната агенция за приходите. Тя запорира всичките 288 764 840 акции на "Българската телекомуникационна компания", които са собственост на "Вива Телеком България". Според запорното съобщение повод за мярката е "бъдещо публично вземане в предполагаем размер на 500 000 лева". Съдейки по документа, запорът е наложен на основание на чл.203, ал.2 от Данъчноосигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и има действие по чл.206, ал.3 и ал.4 от същия кодекс. Но точно тук възникват редица въпроси, отговорите на които силно дискредитират акцията на данъчните.
На първо място, според разпоредбите на чл.195 от ДОПК, на обезпечение подлежат само установените и изискуеми публични вземания, а в случая се говори за "бъдещо" и "предполагаемо" такова. Единствената друга възможност е мярката да е наложена като предварително обезпечение по висящо ревизионно производство – по чл.121 от ДОПК.
Вестник "БАНКЕРЪ" потърси становището на управителя на "Вива Телеком България" – Милен Велчев. Бившият финансов министър обаче на този етап отказа да коментира каквото и да било. Иначе, по наша информация, заедно със съобщението за запор на дружеството е бил връчен и акт за започване на ревизия.
Важно е да се отбележи също така, че данъчните са блокирали всичките 288 764 840 акции на "Вива Телеком България" в БТК. А те са с номинал от 1 лев, или общо над 288 млн. лева. И без да е специалист, човек може да си даде сметка за липсата на пропорционалност, каквото е изискването на законодателството, между извършеното нарушение (при това предполагаемо) и санкцията. Къде са 500 хил. лв., къде – 288 милиона? Специалисти по данъчно право са на мнение, че само заради това наложеният запор може да бъде отменен от съда.
Като се абстрахираме от тези "подробности", не може да не се запитаме дали и в това упражнение изобщо има някакъв смисъл – наложен е запор върху акциите на БТК, които са 100% притежание на "Вива Телеком България", а те въобще не са предмет на сделката, в която участва LIC33? Повече от сигурно е, че "Вива Телеком България" няма да тръгне самостоятелно да продава мобилния оператор, за да се притеснява от данъчните.
Накрая, някой все пак трябва да каже къде беше държавата при всичките досегашни продажби и препродажби на "Българската телекомуникационна компания", които без изключения се случиха съвсем безпрепятствено?
Рекордни приходи и печалби
Въпреки скандалите около "Виваком" телекомът продължава положителната тенденция от последните години и вече е водещият оператор в България. За 2014 г. компанията отчита най-високи приходи спрямо конкурентите си на пазара – 806 млн. лева. Печалбата преди лихви, данъци и амортизации пък е 334.9 млн. лева.
Освен това "Виваком" е единственият телеком с нарастващ дял на приходите от мобилни услуги. Фирмата отчита и ръст от 11.6% на своите мобилни абонати, като те вече са 2.853 милиона. Така пазарният дял на БТК стига 25%, докато този на "Теленор" се понижава на 35%, а на "Мобилтел" спада до 40 на сто.
Дружеството отчита нарастване и на клиентите си на фиксиран интернет – 356 хиляди за последното тримесечие на 2014-а, което е с 29 хиляди повече спрямо същия период през 2013-а. Над една трета от тях използват оптичната мрежа, което е ръст от 13 процента.