Николай Ваньов, CFA
Брокер, Инвестбанк АД
Програмата на ЕЦБ за вливане на ликвидност дава все по-сериозно отражение върху пазарите на държавен дълг. Донякъде въпреки позитивни икономически данни доходностите по основните в глобален аспект ДЦК през изминалата седмица поеха надолу, движени от чисто пазарния превес на търсенето над предлагането.
Инфлацията през март в еврозоната отбеляза повишение. Въпреки че тя остава на отрицателни нива, изгледите са за подобрение на този показател. В същото време Германия отбеляза първи месец на повишение на ценовите равнища от четири месеца насам. На този фон търсенето на ДЦК от ЕЦБ остана определящият фактор за процесите на пазарите. Немските десетгодишни бундове достигнаха рекордно ниски доходности на вторичния пазар – в средата на седмицата те доближиха нива от 0.16%, преди да приключат търговията при нива от около 0.172% и седмичен спад, равняващ се на 3.4 базисни точки. Понижението при френските ДЦК със сходен срок до падежа им се равняваше на 3.9 базисни точки – до доходност от 0.46 процента.
В същото време правителствата на страните от т. нар. периферия на еврозоната се възползват все по-активно от намаляващите доходности, за да емитират нови дългове. Така те намаляват и финансовото тегло върху бюджетите си. През изминалата седмица Испания и Италия емитираха ДЦК на рекордно ниски нива. Инвеститорите все още успяваха да реализират печалба, продавайки закупените количества от облигации с оглед на това, че ЕЦБ ги търси на вторичния пазар. След изминалите пет търговски сесии десетгодишните испански ДЦК се търгуваха при доходност до падежа от 1.20 процента. Седмичното понижение се равняваше на 11.8 базисни точки. Промяната при сходните италиански ДЦК бе с -10.9 базисни точки – до 1.273 процента. Интересът и търсенето на евро-ДЦК са на толкова високи нива, че ЕЦБ обяви механизъм за заемане на изкупените дългове, за да съживят репопазара (пазар на заеми срещу ДЦК).
В същото време станахме свидетели на поредната доза позитивни икономически новини от пазара на труда в САЩ, където първоначалните молби за помощи при безработица се понижиха до най-ниското си равнище от девет месеца насам, а очакванията на анализаторите са за пореден месец на създаване на работни места. Въпреки това редица икономисти предупреждават, че силата на американската икономика е концентрирана в пазара на труда, докато други показатели като инфлацията и ръстът в продажбите на дребно изостават. Все пак определящ фактор на пазарите на трежърита бе развитието на европейските пазари и търсенето на „някаква“ доходност от страна на инвеститорите. Десетгодишните американски ДЦК се търгуваха при търсена доходност до падежа от 1.872% и седмично понижение от 9 базисни точки.
Едни от малкото ДЦК с повишение на доходността бяха британските джилтове. Инвеститорите определено започват да калкулират несигурността, произхождаща от предстоящите парламентарни избори на Острова, в цените на книжата. Десетгодишните джилтове се търгуваха при търсена доходност от 1.565% в края на изминалата седмица, като повишението се равняваше на 2.3 базисни точки.
Коментарът не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа