Мръсен и неработещ. Като банкомат.

Банкомат

Търпелив народ сме си. Илюстрация за това е българската поговорка: "Човекът е като кучето – с всичко свиква".

В случая темата е за едно техническо средство, с което ни сблъска още ХХ в. – банкоматът. Мръсотия и зарази, спукани и избледнели монитори, горени със запалка флопита, неработещи със седмици… паметници на немарливостта. Това са машините за пари, на които не обръщаме внимание на общия фон на мръсотията и неуредеността на населените места, в които живеем.

В цивилизования свят съм виждал как мият светофари. У нас това би изглеждало еретично. Там, на Запад, и банкоматите са лъскави и поддържани, а у нас – не. Няма кой да го прави, а може би мнозина смятат, че няма и защо. Негодувание се лее само от форумите.

"Много се дразня на банкомати, които са толкова мръсни, че след употребата им трябва да си купувам и мокри кърпички, за да се изчистя".

"Това, че е само мръсен, пак е добре, защото има и такива банкомати, от които бие ток", пише недоволен гражданин. Теглиш си парите и получаваш стимулиращи токови импулси за подобряване на настроението! Иначе би изглеждало доста смешно отстрани – при всяко натиснато копче си дърпаш ръката като опарен, но тъй като ти трябват пари спешно, пак посягаш. Накрая взимаш парите и ти идва да теглиш един шут на банкомата", обяснява той.

"Банкомат, от който бие ток, има не само в София, но и в Стара Загора – в центъра. Много неприятно усещане – бият те през пръстите да не си теглиш парите", сигнализира друг.

"Не вярвам някога банкомат в БГ да е бил чистен. Чистят ги хората с ръцете и ръкавите си.“

"Много е просто – инкасовите служби, които зареждат банкоматите, могат и да ги почистват, но не би", опитва се да дава идеи банков клиент.

Участник във форум пък търси първопричините за мизерията: "Помислете малко, как се цапат тези банкомати? От уличния прах и дъждовете се произвежда качествена кал, а и щом раздадат помощите на социалнослабите, по-мургави от нас сънародници…, виждал съм цели катуни да се редят на опашка…"

„Една колежка не ползва банкомата, ако не си увие пръста в хартиена кърпичка", дава рецепта за хигиена друг картодържател. "Колкото до електрошока – старите модели са просто класика в това отношение. Не знам дали е от лошо заземяване или просто статичното електричество е виновно, но често се случва да усещаш напрежение от банкомата. Просто погледнете – през зимата, когато много хора носят наелектризиращи дрехи, как леките шалове или влакнестите материи се привличат от банкомата."

Попитахме Любомир Цеков, главен изпълнителен директор на националния картов оператор БОРИКА: кой според него трябва да се грижи за добрия външен вид, чистотата и изправността на банкоматите. "Убеден съм, че това са банките, чиято собственост са", каза той. Как точно организират тази дейност в частта хигиена не бих могъл да коментирам, добави Цеков.

Потърсихме хора от банките, които да коментират. Въпреки усилията ни, не се намери банкер, който да реагира. 

 

 

Пак започват дълги празници. Проучване на „БАНКЕРЪ“ показва, че по време на дълги празнични дни повредените и празни банкомати на някои банки клонят към една четвърт. Исторически погледнато, много малко банки преди поредица от почивни дни заявяват, че са осигурили аварийната поддръжка на машините си за пари, но практиката показва, че често и на тях не им се отдава.

Поискахме от г-н Цеков да ни издаде една тайна, която няма как да не знае. Какъв е среднодневният дял на неработещите АТМ в страната. Той лаконично отговори: „16 процента“.

Нямаме съпоставима информация от други страни, но по мнението на експерти това е висок дял.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст