Банковите акции запазват стила си

Фонодви пазари

Търговията с акциите на публичните дружества през март не се отличи с нищо особено. Борсовите играчи определено не бързаха да седнат пред компютрите. Малко бяха сделките – и то с дребни пакети от ценни книжа, които поддържаха някаква интрига на "БФБ-София". Публикуваните счетоводни отчети за последното тримесечие на миналата година не впечатлиха инвеститорите и настроението им остана далеч от оптимизма.

За разлика от всички останали книжа, книжата на публичните банки не бяха лишени от внимание и се търгуваха сравнително активно, което пък ги изведе над котировките от февруари. Това пък стана причина акциите на Първа инвестиционна банка и Централна кооперативна банка да повишат стойността си и в крайна сметка те завършиха периода с по-висока пазарна капитализация. В двадесетте борсови сесии на март инвеститорите в банкови книжа прехвърлиха 411 328 броя, което статистиката отброи като двойно повече изтъргувани акции спрямо февруари.

С добри новини изпратиха третия месец от годината акционерите на

Първа инвестиционна банка

Цените на книжата й останаха сравнително стабилни, но се търгуваха при по-високи стойности в сравнение с февруарските. По този начин те постигнаха и нови равновесни нива.

Акциите на Първа инвестиционна банка (ПИБ) започнаха месеца с високи котировки. Ентусиазмът на инвеститорите издърпа най-ниската им месечна стойност над тази от февруари макар и само с една стотинка – 2.402 лв. за един брой.

Сметките на борсовите играчи показаха, че книжата на ПИБ имат още възможности да растат. Наддаването за тях продължи да изтласква цените им и те уверено скачаха нагоре по ценовата стълбица – 2.5, 2.7, 2.8 лв. за дял, и доста уверено поглеждаха и към трите лева. Заедно с това се търгуваха и сравнително големи пакети книжа. И така котировките добавяха стойност до 27 март, когато достигнаха до 2.935 лева. Тя се оказа и най-високата за акциите на ПИБ, което е с 33 стотинки над върха им от февруари. Книжата на ПИБ отбелязаха най-голямото сред петте публични банки повишение между двете крайни стойности в рамките на месеца – от 22.19 процента.

В края на март общият спад на оборота на борсата сви котировките, но все пак те останаха с 43 стотинки над цената от последния търговски ден на февруари. По тази причина нямаше как пазарната оценка на банката да не набъбне, при това със солидните 45 млн. лв. – до 313.17 млн. лева. Така пазарната капитализация на ПИБ за първи път през тази година прескочи 300 млн. лева.

Високите цени, естествено, съблазниха някои от борсовите играчи и те побързаха да съберат печалбата си от растежа. Така обект на покупко-продажба бяха 172 310 акции при само 54 899 броя през февруари.

Опитът за пробив на цената на акциите на

Централна кооперативна банка

под номинала от един лев остана неуспешен. Но той формира най-ниската цена за март (0.991 лв).

Стреснати от перспективата за нови загуби, борсовите играчи реагираха бързо. В резултат на това котировките тръгнаха нагоре и стигнаха до отдавна забравени нива. По този начин двете крайни котировки очертаха нови по-високи равновесни равнища. 

Тенденцията към повишаване на цените продължи. Те достигнаха много атрактивни стойности, особено във втората половина на март. Това вдигна котировките и на Централна кооперативна банка (ЦКБ) над тези през февруари.

В края на третия месец очакванията на борсовите играчи бяха възнаградени. Търговията с тези книжа беше активна, прехвърляха се големи пакети акции. В резултат цената скочи до немислимите доскоро 1.186 лв. за един брой – най-високата от началото на 2015-а. А през февруари инвеститорите бяха готови да плащат само по 1.055 лева. Това означава, че книжата на ЦКБ отбелязаха повишение от 19.68% между двете гранични стойности.

Тъй като до най-високата цена се стигна в последната борсова сесия и е с 16 стотинки над тази от края на февруари, това дръпна още нагоре и пазарната капитализация на банката от групата "Химимпорт". Така според борсовите играчи оценката й достигна до 134.201 млн. лв. и за двадесет и трети път тя е над границата от сто милиона.

Активността на търговията с акциите на ЦКБ нареди книжата й сред най-ликвидните позиции на "БФБ-София". През март брокерите помогнаха за прехвърлянето на 238 078 броя при 218 434 през февруари.

Слабият интерес към книжата на

Българо-американска кредитна банка

се запази и през март. Показателно е, че в шестнадесет от търговските сесии продавачите и купувачите не си стиснаха ръцете. Цените на книжата на Българо-американска кредитна банка (БАКБ) явно не се харесаха на борсовите играчи, а сделки с единични бройки променяха движението на котировките нагоре или надолу. Иначе сделките, общо взето, отново ставаха в познатите широки граници, които формираха и двете крайни стойности по тази позиция.

Добрата новина е, че играчите вдигнаха минималната цена, която бяха готови да плащат. Така най-ниската котировка – от 4.556 лв., е с 21 стотинки над тази през февруари.

След това котировките леко се размърдаха нагоре, но ентусиазмът на инвеститорите стигна само до 4.711 лв. за един брой, като цената е с шест стотинки под най-високата цена през втория месец.

При явното нежелание за сключване на сделки с тези акции те "затвориха" месеца при тази котировка. По този начин банката на Цветелина Бориславова загуби 0.68% от пазарната си капитализация и в края на март струваше 116.296 млн. лв. при обичайната ниска ликвидност за позицията. Въпреки този спад оценката й остава над границата от 100 млн. лева.

Без ценови изненади премина мартенската търговия с акциите на ТЕКСИМБАНК и на Корпоративна търговска банка. Само в две борсови сесии имаше сделки и с книжа на ТЕКСИМБАНК, а офертите "продава" и "купува" бяха на една и съща стойност – 1.481 лв. за един брой. Прехвърлените 183 акции в тях доста красноречиво показват интереса към тази позиция. Тъй като тази котировка е по-висока спрямо февруарските, пазарната оценка на банката също се повиши – до 41.433 млн. лева.

С три сделки присъства в статистиката на фондовата борса и Корпоративна търговска банка през март. Те свиха цената на акциите й до 0.50 лв. за един брой, а 122 броя смениха собственика си.

Спестяването в банкови депозити остава предпочитаната инвестиция у нас. Въпреки че лихвите по тях се понижават, домакинствата кътат в кредитните институции значителни суми. Според анализатори тенденцията е трайна, а това рано или късно ще провокира вложителите да търсят нови възможности за увеличаване на средствата си. Но засега и притежанието на акции носи повече притеснения за инвеститорите. Фондовият пазар върви без много ясна посока от началото на годината – изключение правят банковите акции. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст