КТБ

След деветмесечна принудителна агония Корпоративна търговска банка хладнокръвно беше убита. Навярно броени часове остават до мига, когато Софийски градски съд ще обяви несъстоятелността на банката, а с това и нейната кончина в правния мир.

И Труман Капоти, който написа известния си роман "Хладнокръвно" би завидял на авторите на сценария за унищожаването на банката. Със силата на медийната манипулация и лъжа те доведоха замисъла си до край, представяйки го като благородна кауза в името на справедливостта и обществения интерес.

В сценария взеха участие представителите на т.нар. политически елит, без изключение – като се започне от съглашенците ДПС и БСП и се премине през мълчаливото съгласие на ГЕРБ и лицемерното негодувание на лидера им Бойко Борисов. Не случайно напористата герберка Лиляна Павлова, свежа издънка на вековна комунистическа номенклатура, през юли м.г. нарече случаят КТБ "грабежът на века". А нейният лидер Борисов цинично разви тезата й, обръщайки се към участниците в сценария: "Благодаря на всички политически партии в парламента, защото не политиканстват в случая с КТБ, за да върнем тези милиарди, за това, че помогнахте да се спаси държавно имущество".

"Грабежът на века" светкавично беше подет и вкаран в дневния ред на платени телевизионни водещи, политически папагали и хлевоусти банкови експерти. В говорилнята ожесточено се коментираха първоначално изнесените от банката в чували 200 млн. лева от Цветан Василев, този български Бърни Медоф, както го нарече бившия финансов министър Петър Чобанов, който пък след удара по банката без изненада зае челните места в две изборни листи на ДПС.

Сетне от 200 млн. лева "грабежът на века" порасна на милиард, после стана 3 милиарда, че и 6 млрд. лева, а връщането им на държавата бе издигнато в спасителна кауза на управляващите и лично на благодетеля на нацията Бойко Борисов.  

Решаваща роля в сценария и последвалата говорилня изиграха прокуратурата и съда. След организирания удар по КТБ, те направиха всичко възможно недоказаните им твърдения да стигнат до избраните от сценаристите медии и да удавят истината за банката в чудовищни манипулации. Пример за това е делото за фалита на КТБ тази седмица, което приключи за броени часове, при закрити врати, по искане на главните действащи лица в сценария.

Така удобно заради затворените за обществото врати, никой не успя да зададе на прокуратурата и съда няколко важни въпроса. Единият от тях е на базата на какви доказателства съдът ще решава дали да прати банката в онзи свят, след като одитните доклади лежат заключени в най-тайния сейф на прокуратурата. Следващият въпрос се отнася до самите доклади, които кой знае защо се наричат одитни, след като според свидетели те са консултантски и не могат да послужат нито пред съд, нито пред каквато и да е контролна институция като доказателство?!

Тоталната липса на прозрачност в това дело е добре дошло за прокуратурата, която трябваше да обясни пред съда как все пак са били изнесени тези милиарди от банката, както тръбят глашатаите на грабежа на века. Нима държавното обвинение няма експертния капацитет да го направи? Достатъчно би било да се направи справка за направени транзакции в БНБ и системите за междубанкови разплащания, за да стане ясно кога и колко пари на КТБ са били източени.

Такива пари обаче няма. И сценаристите много добре го знаят. В момента те са застинали в куршумен старт, в очакване на разпродажбата на активите на фалираната банка. Парите са там и грабежът на века тепърва предстои. Най-малко двадесетина апетитни предприятия на приблизителна пазарна цена от 2-3 млрд лева, ще бъдат обезценени по поръчка и разпродадени за жълти стотинки. Под непрестанно повтаряната лъжа за спасяване и връщане на парите на държавата, ще се извърши повторна мародерска приватизация, от която ще се облажат партийни величия от задкулисието, корпулентни магнати, котараци и прочие строители на съвременна България.  

Впрочем Капоти беше казал в текстовете си, че животът е средно добра пиеса със зле написано трето действие. А третото действие в пиесата за хладнокръвно убитата КТБ предстои и ще се развие в Страсбург. Отсега е ясно че то няма да доведе до нищо добро за нас, обикновените данъкоплатци. Защото ние ще платим цената на истината, изречена там.

 

„Най-големият кредитор на банката е фирма на Делян Пеевски. Финансовият министър Владислав Горанов действа в активно взаимодействие с ДПС, така че отиват натам нещата”, коментира Зафиров.

„Процесът по обявяването на банката в несъстоятелност ще приключи дори в по-кратък от законовия 7-дневен срок – както три висящи дела бяха довършени на коленце, за да може да мине вчера делото в съда”, заяви бившият изпълнителен директор.

„Целта е активите на банката да бъдат реприватизирани. В единия вариант се минава през национализация на КТБ – тя ще бъде купена от Българската банка за развитие, след което ще бъде продадена на когото трябва и за колкото трябва”, продължи Зафиров и уточни, че това са депутатът от ДПС Делян Пеевски и хора от кръговете около ДПС.

 

/КРОСС/ Грабежът на века предстои. Най-силното доказателство за това е реактивацията на купувачи на активи и банки в лицето на „тарикатите" на прехода – олигарси от всякакъв калибър – вълци, трактори, корпулентни и прочие.

 

Махмурлукът неизбежно ще настъпи и тогава ще лъснат разходите, печелившите и анонимните отговорници за атаката срещу банката, която уж трябваше да бъда саморазправа с един банкер, а се превърна в саморазправа с държавата, данъкоплатците и правителството, което още дори не е стъпило в длъжност. Мината, която постави Кой? с помощта на хора, които от доста време се опитват да контролират ББ.

Още ли има вярващи, че несъстоятелността е най-евтиното решение за държавата и данъкоплатците, след като 1,3 милиарда отлетяха чрез цесии от масата на несъстоятелността?

Както казах – кражбата на века е в момент и предстои, докато ни карат да вярваме, че всичко лошо е в миналото и ЦВВ е единствено виновен.

По груби сметки, сумата на възможните искове срещу държавата от страна на акционери, депозанти,кредитори може да превиши с минимум 2 милиарда сумата, необходима за национализация на банката при тези условия, при това, както посочих, при несъстоятелност данъкоплатецът дава пари и вероятността да получи нещо обратно е нулева при замразени и обезценяващи се активи, а при национализация може сметката да излезе на нула.

Илиян Василев

 

Още в зората на кризата старши икономистът на Института за пазарна икономика Петър Ганев коментира, че „крахът на банката не е причинен от натрупване на лоши кредити, а от координирана атака, породена от динамиката на политическата сцена”. Това негово твърдение означава, че КТБ не бе изпаднала във финансовото затруднение в такава огромна степен, колкото й преписват сега и не е била пред фалит, а е трябвало да стане жертва на битки между определени политически среди.  И досега това определение остава единственото точно за кризисната ситуация, която бе създадена в страната

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст