В Русия няма механизми за държавна поддръжка за малкия и среден бизнес, счита Путин

путин

В Русия все още няма разработени достатъчно ефективни механизми за довеждане на държавната финансова подкрепа за малкия и среден бизнес до крайните й получатели, смята президентът Владимир Путин по време на днешната си "Пряка линия" с народа. "Търговските банки са готови да увеличат сумата на тази помощ до 100 млрд. рубли, отбелязъл държавният глава. Значи възниква проблем, над решаването на който трябва да се помисли", заключил още Путин.

Президентът на Русия не пропусна да отбележи, че Русия се справя напълно успешно с трудностите, породени от огромните външни дългове на руските компании. През 2014 г. кредитните институции и предприятията на Русия трябваше да изплатят на западните кредитори 130 млрд. долара погашения по ползвани финансирания, напомнил държавният глава. "Западът ни затвори възможностите за рефинансиране на тези дългове с надеждата, че нашите финансови институции и предприятията от реалния сектор ще се сблъскат с непреодолими трудности. Но това не стана, те се справиха", добавил още той.

Путин не пропусна да отбележи, че руската Централна банка (РЦБ) ще разшири мрежата от трезори, предлагащи фондове за малкия и среден бизнес.
"ЦБР предоставя паричен ресурс за търговските банки при лихва от 6,5%, специално за кредитиране на малкия и на средния бизнес. Лошото е, че засега той прави това само през държавната Внешекономбанк (ВEБ). Тези дни, отбелязъл още Путин, председателят на Централната банка говори, че в най-скоро време ще се разшири значително мрежата от търговски банки, чрез които това финансиране за малкия бизнес ще се осъществява".

Президентът е обещал да поговори и с председателят на РЦБ за да си уточни каква е реалната цена на фондовете, стигащи до предприемачите. "Ако РЦБ предоставя на ВЕБ паричен ресурс при цена от 6,5% на година, то крайното лихвено ниво за предприемачите от малкия и среден бизнес трябва да е значително под пазарното. В същото време научавам, че трезори като държавната Сбербанк и редица други финансови институции, отпускат заеми на малкия и среден бизнес при лихвени нива от 35-55%. Това е някаква напълно нереална цифра. А главен акционер в Сбербанк е именно РЦБ. Затова ще помоля Елвира Набиулина (председател на РЦБ) да види какво става там", завършил Путин, отговаряйки на въпроса за извънредно високите лихвени нива по кредитите за малкия и среден бизнес.

Тук възникна конфуз за задалите въпроса, защото още в хода на "пряката линия", водещата отбелязала, че посоченото във въпросите на бизнеса лихвено ниво от 35-55% се отнася за други банки, докато Сбербанк кредитира при лихвен равнища от 23-25%.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст