В последния доклад на временните синдици на Корпоративна банка Лазар Илиев и Росен Ангелчев, публикуван на страницата на Фонда за гарантиране на влоговете на 17 април след обяд, има добра новина. В него четем, че в рамките на три дни – от 14 април до 17 април, по сметките на банката са постъпили 316.7 хил. лв. от погасяване на кредити. Около 24.8 хил. лв. са платени на каса в Централно управление и във финансовите центрове, близо 41 хил. лв. са дошли по сметки на банката и пак там са платени още 128.32 хил. евро. Както се казва: Малко, но от сърце.
Това е конкретният финансов ефект от законодателните действия, довели до назначаването на временни синдици. Но в доклада им, който за политиците е висша форма на прозрачност, не е посочено вследствие на какво са тези погашения. Ако парите са дошли заради предприети своевременни търговски и правни действия на синдиците, те трябва да бъдат похвалени. Но ако плащанията са по редовно обслужвани заеми, временните синдици нямат никакъв принос за тази суми. Те просто са погасени на падежа или пък предсрочно, по волята на длъжниците и това е щяло да се случи със или без участието на въпросните синдици. В смисъл, че тези пари щяха да постъпят дори банката да не бе затворена или ако още я управляваха квесторите.
Що се отнася до една от основните задачи на временните синдици – да прегледат и да решат за кои прихващания могат да подадат отменителни искове, такава яснота в доклада им няма. Вижда се, че са подадени две искови молби за отмяна на подобни прихващания. Едното за 500 хил. евро, а другото за 90.91 хил. лева. Споменато е също, че Административният съд в София вече е отхвърлил една молба за отмяна на прихващане и синдиците са подали жалба срещу това решение във Върховния касационен съд. Което доказва, че тази работа с отменителните искове срещу сделките за прихващания нито ще е лесна, нито ще е бърза. А може в крайна сметка да излезе много скъпа на банката. Вярно е, че при подаването на подобни искове тя не плаща съдебни такси, но ако загуби делата, ще трябва да поеме и таксите заедно с всички останали разходи по делото.
Временните синдици са предприели действия по обявяване на нередовни длъжници в несъстоятелност. Само в един от случаите обаче е спомената сума. Става дума за нотариална покана към някакво еднолично акционерно дружество, чието име в доклада е заличено и което, като солидарен длъжник, трябва да плати малко над 8 млн. евро.
Призоваваме Фонда за гарантиране на влоговете да накара подопечните си временни, а след седмица-две постоянни синдици, в името на прозрачността, поне да казва общата сума на кредитите и прихващанията, за които са предприели някакви правни действия. Както и да споменават разходите, които правят за издръжка на банката. Иначе ефективността от работата им не може да бъде оценена безпристрастно.