Спасителната програма приспа пазара – но за кратко

ЕЦБ

Николай Ваньов, CFA

Експерт FI и деривати, Инвестбанк АД

 

През изминалата седмица не се наблюдаваха резки изменения на международните пазари на държавен дълг. Инвеститорите и анализаторите бяха фокусирани основно върху преговорите за последния транш от спасителната програма за Гърция, както и върху икономическите данни, идващи от САЩ, които показват известно забавяне на растежа.

В Европа програмата на ЕЦБ по изкупуване на деноминирани в евро ДЦК дава своите резултати – продължава спадът на доходностите по основните книжа. Комбинацията с гръцките проблеми пък е допълнителен стимул за инвеститорите да търсят ДЦК на страните от ядрото на паричния съюз въпреки негативните доходи. Предлагането на книжа е изключително ниско, тъй като все повече инвеститори пазят портфейлите си в очакване на капиталови печалби от неспиращото повишаване на цените. В същото време президентът на ЕЦБ Марио Драги обяви, че програмата по изкупуване на ДЦК трябва да бъде осъществена в пълния й обем, за да достигне еврозоната до дългоочаквания икономически растеж. Това бе поредното уверение към инвеститорите – че търсенето на книжа няма да намалее в обозримото бъдеще. На този фон френското министерство на финансите успя да емитира книжа, падежиращи през 2022 г. при отрицателни нива на доходност. Търсената от инвеститорите възвръщаемост по десетгодишните френски ДЦК пък достигна 0.35%, понижавайки се с 8.2 базисни точки през изминалата седмица. А 80% от немските бундове се търгуваха при отрицателна доходност към края на последната сесия. Книжата с десетгодишен матуритет достигнаха безпрецедентните 0.089% доходност, понижавайки се с 6.5 базисни точки през изминалата седмица.

В същото време страните от периферията на еврозоната започват все по-сериозно да усещат повишения риск от гръцки фалит и от това гърците да напуснат паричния съюз. Според "Файненшъл Таймс" гръцки представители са провели неофициални разговори с Международния валутен фонд, който им е отказал да отлага предстоящите плащания. Суаповете за защита от фалит пък показват 72% вероятност Гърция да изпадне в неплатежоспособност през следващите пет години. Десетгодишните книжа, емитирани от южната ни съседка, се търгуваха при доходност от 12.536% – с цели 146.9 базисни точки по-висока спрямо предишната седмица. Ръст постигнаха и испанските, и италианските ДЦК със сходен срок до падежа, като те се равняваха на съответно 9.5 базисни точки – до 1.320%, и 8.1 базисни точки – до 1.345 процента.

Стабилна бе търговията през изминалата седмица с британски джилтове и с американски трежърита. Движението, което предстоящите парламентарни избори на Острова генерират, оказва все по-силно влияние върху котировките на джилтовете. Те обаче са напълно неутрализирани от търсещите доходност инвеститори, които избягват еврокнижата. В края на изминалата седмица десетгодишните британски ДЦК се търсеха при доходност до падежа от 1.575% – без промяна спрямо седмица по-рано. Данните за американската икономика пък показват известно забавяне на жилищния и трудовия пазар, което кара анализаторите да пренастроят очакванията си за повишаването на основните лихви. На тази база доходността по десетгодишните трежърита достигна 1.884%, понижавайки се с 6.4 базисни точки през изминалата седмица.

 

Коментарът не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст