Не може да има дилема Европа или Русия. Това коментира лидерът на АБВ Георги Първанов преди началото на Учредителната градска конференция на АБВ в София.
Той припомни, че България влезе в ЕС във времето, в което имаше най-добрите отношения с Русия. "Тогава подписахме договора за членство в ЕС и в същото време "Големия шлем", посочи Първанов.
Лидерът на АБВ, който беше на посещение в Русия, коментира в отговор на въпрос, че на парада на 9 май там са поканени действащи държавни глави и отказът на нашия президент Росен Плевнелиев е предизвикал голямо огорчение. Това е психологически ефект, който ще бъде многостранен и ще рефлектира върху редица други сфери – икономически и културни връзки, отбеляза Първанов.
Той съобщи, че по време на визитата си е поставил въпроса дали в крайна сметка Южен поток, който по думите му сега се трансформира в Турски поток, може в някакъв вариант да мине през България. "Моята теза е да мине по трасето на Набуко, или, ако е възможно, да се върнем на стария вариант през Варна, но този стар вариант според мен е немислим, твърде много са напреднали разговорите между Русия, Турция и останалите участници", коментира Първанов.
Той добави, че българските правителства имат своята голяма отговорност, Брюксел е проявил двоен стандарт, когато става дума за Северен и Южен поток, но и руски енергийни фактори имат своята отговорност за забавянето на проекта. "Не е важно кой е най-виновен, по-важното е да мислим какво може да се направи в тази ситуация. Това, което най-много ни обещават към момента, е да има отклонение за България", уточни Първанов, но допълни, че това е байпас и не решава проблемите при криза.
Лидерът на АБВ коментира и темата за конституционна реформа, като посочи, че има няколко неща, които би трябвало да си зададем като въпроси преди да тръгнем към нея. Той напомни, че и досега в рамките на прехода в контекста на изискванията на ЕС за членството сме направили промени, засягащи съдебната власт и посочи, че не е направена равносметка доколко са били ефективни те. Първанов постави въпроса и дали една конституционна реформа няма да забави промените.