Традиционната роля на златото като инструмент за съхраняване на богатството е узурпирана от модерното изкуство и от жилищата в мегаполиси като Ню Йорк, Лондон и Ванкувър, твърди Лорънс Финк – шеф на най-големия мениджър на активи в света "Блек рок".
В течение на векове благородният метал е привличал мощно търсене като защита на личното състояние срещу кризи, включително при военни конфликти и периоди на инфлация. Златните котировки отчетоха първия си от 2000-а насам годишен спад през 2014-а, след като вложенията на инвеститорите в търгувани на борсите фондове се стопиха, световните борсови индекси отчетоха мощен ръст, а щатският долар скочи в очакване на по-високи лихвени проценти в САЩ. След като на 11 септември 2011-а цената на златото достигна върховите 1921.17 щ. долара за една тройунция при сделките за незабавна доставка, после загуби около 38% от тогавашната си оценка и се разменяше срещу 1188.72 долара за тройунция в следобедната търговия на 23 април. От началото на годината жълтият метал е поскъпнал с 1.2 процента. А поевтиня с 1.4% през 2014-а и падна с 28% през 2013-а.
Средната продажна цена на старите апартаменти в Манхатън е скочила през първото тримесечие на 2015-а до най-високата си за последните шест години стойност от 1.3 млн. щ. долара. Това се дължи на наплива от купувачи, търсещи алтернативи на по-трудно достъпни нови инвестиционни продукти, констатира брокерската компания "Коркоран груп".