Атомната централа развърза кесията

Буря над АЕЦ Козлодуй Дъжд от пари  брой 51 (965)

Около АЕЦ "Козлодуй" отново замириса на пари. Този път не става дума за евтиния ток, произвеждан от първата атомна, а за дейностите, свързани директно и индиректно с удължаването на живота на V и VI блок. Проектният срок за  експлоатацията им изтича съответно през 2017-а и 2021 година. Типично по-български обаче – след размотаване и забавяне на тяхната модернизация, от централата се разбързаха едва сега. "Под пара" бяха обявени няколко много сериозни поръчки и до дни ще е ясно кои ще са фирмите, спечелили надпреварата.

Макар и да не са директно свързани с модернизацията, от спешен ремонт се нуждаят каналите за студена и топла вода, използвани за охлаждането на двата 1000 мегаватови реактора. След продължителната експлоатация те буквално са заприличали на желе и със сигурност трябва да бъдат обновени, за да продължат двата блока да работят безпроблемно и след предписания им краен срок. За рехабилитационни дейности по сухата част на двойния канал и подводен ремонт на фугите централата ще даде 6.443 млн. лв., и то без ДДС. Конкурсът тече от началото на април, оферти ще се приемат до 12 май, а предложенията ще бъдат отворени ден по-късно. 

Сериозни апетити предизвиква и откритата на 1 април процедура  "Оценка на програми за контрол на метала и извършване на оценка на конструкции, системи и компоненти на оборудване по втори контур на блок V". За нея са предвидени 1.35 млн. лв. без ДДС и победителят трябва да стане ясен на 5 май. По принцип проектът за удължаването на живота на 1000-мегаватовите реактора съдържа два етапа. Първият обхваща комплексното обследване на компоненти и строителни конструкции и за тази цел през април 2012-а АЕЦ "Козлодуй” сключи договор с консорциума ОАД “Концерн Росенергоатом” (Русия) – EDF (Франция). На тази база бе изготвена програма за всеки един от блоковете и поръчката, която тече сега, е конкретно за оборудването по втори контур. От изпълнителя ще се иска да извърши в рамките на 18 месеца от сключването на контракта поредица от анализи със строго специфична насоченост, да направи своите изводи и да представи на ръководството на централата отчет с обосновка и препоръки.

Интересното е, че никъде в тази поръчка не се посочва дали ще се обследва и състоянието на парогенераторите на V блок. А именно те, след 30 години работа, са ключови за удължаването на срока на неговата експлоатация. Според ядрения експерт и бивш шеф на "Козлодуй" Йордан Йорданов парогенераторите са работили на специфичен литиев режим, направено им е развалцоване на колекторите и редица други чисто български подобрения, които ще им позволят да функционират още десет години, но не повече. След това трябва да се сменят. За всеки реактор са необходими по четири такива съоръжения, които общо струват между 300 и 500 млн. евро, или за двата сумата ще е около 2 млрд. лева. Допълнително ще се наложи да се направи и хранилище за съхраняване на сменените, защото са високорадиоактивни. 

От централата пък заявиха за "БАНКЕРЪ", че преди около десет години експерти от БАН и от руски организации са извършили оценка на ресурса на парогенераторите на V и VI блок. Заключението им за шести блок е, че няма никакъв проблем с тяхната експлоатация – както до изтичане на проектния ресурс, така и за бъдещото удължаване на живота им с още 20 или 30 години. По-специфичен обаче бил казусът с V блок, за който е установено, че парогенераторите могат да се използват до изтичането на проектния им ресурс. Направено било и предписание в следващия лицензионен период да се направи повторна оценка, която да покаже дали ще е необходима тяхната подмяна. Но за тази оценка явно ще се дават отделно пари на някой друг изпълнител.

В началото на седмицата – с договаряне без обявление, централата сключи договор и с "Института по металознание, съоръжения и технологии" към БАН за 116 хил.лева.  "Съгласно новата руска методика за оценка и прогнозиране на температурата на крехкост на метала на корпуса на реакторите тип ВВЕР 1000 (бел. ред. – каквито са и тези в "Козлодуй") освен неутронното радиационно окрехкостяване се отчита и приносът на топлинното стареене на метала. Това налага изпитване и изследване на образци от него.  Резултатите от изпитванията определят състоянието на метала на корпуса, както и дават възможност за по-точно прогнозиране на измененията на свойствата му. Затова те са определящи за оценка на остатъчния ресурс и обосновка на продължаване на срока на експлоатация на V и VI блок", аргументират се от АЕЦ-а. И понеже от години академиците са правили тези изследвания, поръчката и този път се дава на тях. 

Отделно е обявена и още една тръжна процедура за изпълнение на мерки, свързани с модернизацията на двата блока, която има три обособени позиции. Първата е за рехабилитация на реакторно отделение, машинна зала и спецкорпус-3, втората е за дейности, предписани за главната технологична естакада между реакторното отделение и трети спецкорпус, а последната за нафтено масленото стопанство. Най-общо казано, става дума за изготвяне на метални конструкции, заваръчни работи, монтаж на алуминиева дограма, зидарии, мазилки и шпакловки на различните обекти, като за всичко това ще бъдат платени 310 хил. лв. без ДДС.  

Без съмнение, броят на поръчките тепърва ще расте лавинообразно, защото сумата за модернизацията на 1000- мегаватовите реактори съвсем не е малка. Точно число трудно може да се назове, след като оценката се променя непрекъснато през годините – от 266 млн. през 400 млн. евро, до споменатите последно между 500млн. и 600 млн. евро.  От централата казват, че стойността на извършеното обследване е 16 млн. евро, а на планираните мерки от програмата за удължаване на ресурса на V и VI блок – 250 млн. евро, или общо 266 милиона. В разликата до 400 млн. евро са били включени средствата, които ще бъдат необходими за изпълнението на проекта за повишаване на мощността на блоковете до 104%, а 600 млн. евро са били разчетите според руския опит с подобни реактори. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст