ИНВЕСТИЦИОНЕН ПОСРЕДНИК
Януари – март 2015
От 2006-а насам редакцията на в. "БАНКЕРЪ" публикува всяко тримесечие две свои уникални класации: за Инвестиционен посредник и за Управляващо дружество. На тази база се определят и най-добре представилите се дружества за годината.
В този брой предлагаме подреждането на инвестиционните посредници в края на първото тримесечие на 2015-а. Данните, на основата на които е направено то, са представени от самите фирми, от "БФБ-София" АД, използвани са и изчисления на редакцията. Класацията обхваща периода от 1 януари до 31 март.
Ниската ликвидност остави без дъх през първото тримесечие на тази година всички инвеститори, които търсеха и най-малката възможност за продажби. Интересът към "БФБ-София" обаче остава все така ограничен, както през последните месеци на 2014-а. А и оборотът не е много висок. Като следствие от всичко това публичните компании трудно се решават да търсят финансиране от капиталовия пазар у нас.
Другите начини за печелене на пари – например банковите депозити, вече губят атрактивността си, но не и интереса на българите.
Отсъствието на инвеститорски интерес в крайна сметка ще продължава да спира възстановяването на българския капиталов пазар, който – по всичко изглежда, и през следващите месеци няма да се представя много добре. Котировките на акциите на повечето публични компании се спускат по ценовата стълбица, а и финансовите им резултати не дават основания за положителни очаквания. Случилото се през последните месеци на миналата година намери израз в спада на борсовите индекси, които измерват активността на пазарните играчи.
В тази среда Комисията за финансов надзор отне през януари издадения лиценз на "Фина-С" АД по негово искане, а през февруари стори същото и със "Статус инвест" АД. По този начин в края на март сделки на фондовата борса можеха да сключват 57 инвестиционни посредници и търговски банки.
Според показаните финансови резултати и първото тримесечие остана под диктовката на големите играчи на пазара. Разместванията обновиха списъка на "номинираните" с две нови дружества – "БенчМарк Финанс" АД и "АВС Финанс" АД. Това са единствените "изненади" в крайното класиране.
Най-активните компании през първите три месеца, които са с номинации и по четирите критерия на класацията, логично заеха предните позиции. Устремът на "Карол" му позволи да направи крачка нагоре и да спечели челното място в цялостното подреждане. А със спечелените 34 точки (от 40 максимално възможни) стана
"Най-добрият инвестиционен посредник"
през първото тримесечие. "Елана Трейдинг" отново е в тройката, но с по-малко точки вече е на второто място. След впечатляващия си дебют в края на миналата година (четвърти в подреждането) "Евро-Финанс" АД, което е част от групата "Еврохолд България", увеличи актива си и се нареди непосредствено след лидерите.
Банковите инвестиционни посредници не впечатлиха с представянето си. Само две от дружествата вземат точки по отделните показатели, но нито едно от тях не намери място в таблицата за крайното класиране.
След като търговията на фондовата борса остана слаба и борсовите играчи рядко търсеха възможности за сделки, се стигна и до ниския
оборот на "БФБ-София"
Границата от 50 млн. лв. за поредно тримесечие се оказа прекалено висока и нито един инвестиционен посредник не успя да я прескочи на регулирания пазар с акции и облигации. В същото време ниската ликвидност през януари, февруари и март изкара повече дружества на пазара, които превъртяха малко над 288 млн. лева. Въпреки това десетте номинирани държат 94.31% от този оборот. Усърдието на брокерите на "Евро-Финанс" им позволи да заработят най-много пари през периода (46.624 млн. лв.), а това пък им позволи да излязат по-напред в подреждането. От третото място в края на декември фирмата си осигури първата позиция по този показател. Тези пари са натрупани само с 923 покупко-продажби, в които собственика си са сменили около 3.724 млн.броя ценни книги.
От ситуацията на пазара се възползва и "Де Ново", което направи най-силното си тримесечие. И от десети в четвъртото тримесечие изскочи на втората позиция. Разместванията по този критерий изведоха в челната тройка и "Капман". Техните експерти са сключили сделки съответно за 34.035 млн. и за 33.322 млн. лева.
През първото тримесечие небанковите инвестиционни посредници отново бяха по-активни и позволиха единствено на "Централна кооперативна банка" АД да се вмести между тях.
В подреждането по
брой сделки на борсата
две нови дружества – "Реал Финанс" и "АВС Финанс", са сред номинираните в края на март, но останаха в края на списъка. Всички инвестиционни посредници от челната петица запазиха местата, които заемаха в подреждането и във времето от октомври до края на декември миналата година. Заради по-слабата търговия три от дружествата не успяха да прескочат границата от 1000 контракта. "Карол" е сключил повече сделки в началото на тази година и остава посредникът с най-много договори – 11 932. Той е лидер по този показател и в класацията на в. "БАНКЕРЪ". По неговите контракти
са изтъргувани над 23 млн. ценни книжа
Следващите места отново заемат "Елана Трейдинг" и "БенчМарк Финанс". Но вече с по-малко сделки – съответно 4784 и 2840. Небанковите играчи пазят преднината си по този показател. В края на март нито една банка не успя да намери място сред номинираните.
Обикновено най-големи са промените по показателя
брой на емисиите на акции и облигации
Българските компании харчат все по-пестеливо спечелените пари и рядко се решават да привличат финансиране с акции или с облигационен заем. През първото тримесечие само шест от инвестиционните посредници са работили по проспекти за издаване на нови ценни книжа. Най-търсени през този период отново са били експертите от "Евро-Финанс", които са изготвили такива документи за две дружества. Всички останали в подреждането са работили само по един проект – за привличане на свеж капитал или по търгово предложение за окрупняване на акционерния дял.
Не бива да пропускаме и още няколко посредници ("БенчМарк Финанс" и "Елана Трейдинг" например), които работят и по процедурите за обратно изкупуване на акции в полза на различни фирми. По закон тези процедури продължават в рамките на пет години. И сега не се вземат предвид при подреждането, за да не се изкривява картината за броя на обслужваните емисии от ценни книжа.
Все още трудно се събира информация за
електронната търговия на "БФБ-София"
поради което подреждането по показателя винаги е малко условно. От всички данни става ясно, че държавната система за търгуване чрез интернет – COBOS, губи клиенти, които пък предпочитат конкурентите й –
алтернативните платформи, разработени от няколко инвестиционни посредника. В края на март тя се ползва от 369 абонати при 428 през декември. В същото време платформите Karoll Broker (на "Карол"), BenchMark BG Trader (на "Бенчмарк Финанс") и Elana BG Trader (на "Елана Трейдинг") са по-атрактивни и изпреварват COBOS. Първата дава възможност на 1987 души да търгуват на "БФБ-София", втората е предпочетена от 1982 клиенти, а третата – от 1647.
Другите уебплатформи – U-Broker (на ОББ), Delta Broker (на "Делтасток"), EFOCS (на "Евро-Финанс"), SIS Invest (на "София Интернешънъл Секюритиз") и UG Market Trader (на "ЮГ Маркет"), все още не разкриват информация за дейността си.
Класирането по показателя е сборна оценка от три подкритерия: клиенти в различните електронни системи, брой на сключените сделки и реализиран в тях оборот. В първото тримесечие "Карол" стъпи на първото място и по трите, което му осигури пълен актив (30 точки), а заедно с това остана на върха в крайното подреждане. Тройката се допълва от "Бенчмарк финанс" и "Елана Трейдинг".
От лицензираните регионални инвестиционни посредници в класацията са "Загора Финакорп" – Стара Загора, и варненският "Реал Финанс".
Инвестиционният посредник "Карол" е небанкова институция с над 15 години история на капиталовите пазари. Основана през 1997-ма, компанията е част от водещата в страната финансова група "Карол".
В партньорство на световните лидери CMC Markets (UK) и Interactive Brokers (USD) инвестиционният посредник предлага възможности за търговия с акции, облигации, компенсаторни инструменти, валута, суровини, договори за разлика и други финансови инструменти както на "БФБ-София", така и на международните капиталови пазари. Компанията осигурява и корпоративни консултации относно първично публично предлагане (IPO) и вторично предлагане на ценни книжа (SPO), посредничество при реализирането на търгови предложения, управление на индивидуални портфейли.
Компанията е носител на приза инвестиционен посредник, сключил най-голям брой сделки на "БФБ-София" за тринадесет поредни години (2002-2014 г.), трикратен победител в ежегодната класация на в. "БАНКЕРЪ" – "Инвестиционен посредник на годината" (2006-2008 г.), както и носител на специалната ни награда за инвестиционен посредник с най-голям принос за развитието на българския капиталов пазар (2012 г.).