Брюксел вдигна жълт картон на „Газпром“

газ-газпром

Част от бизнес практиките на "Газпром" на централно- и източноевропейските газови пазари, включително и в България, представляват злоупотреба с господстващо положение и нарушават антитръстовите правила на Европейския съюз, се казва в становище на Еврокомисията, изпратено до руската компания.

След проведено разследване предварителното мнение на Брюксел е, че "Газпром"  възпрепятства конкуренцията на пазарите за доставка на газ в осем страни членки – България, Чехия,  Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия.  Това става чрез  налагане на териториални ограничения в споразуменията за доставка с търговци на едро и някои промишлени клиенти. Рестрикциите включват забрани за износ и клаузи, налагащи закупеният газ да се използва на конкретна територия. "Газпром" използва и други мерки, които предотвратяват трансграничния поток, като задължава търговците на едро да получават съгласието му, за да изнесат синьо гориво.

Тези териториални ограничения позволяват на руската компания да провежда несправедлива ценова политика в пет страни членки – България, Естония, Латвия, Литва и Полша, като налага стойности на търговците на едро, които са значително по-високи в сравнение с разходите на "Газпром". Това се дължи отчасти на ценообразуващите формули на руснаците, по които цените на газа в договорите за доставка се индексират по цените на кошница от петролни продукти. 

Възможно е "Газпром" да използва своето господстващо пазарно положение, като обвързва доставките за България и Полша с инфраструктура за пренос на газ. "Така например доставките на синьо гориво са били поставени в зависимост от инвестиции в проект за газопровод, подкрепян от "Газпром", или от съгласието "Газпром" да засили своя контрол върху даден газопровод", изтъкват от Брюксел. 

"Газът е стока от първа необходимост в нашето ежедневие: с него се отопляват домовете ни, използваме го за готвене и за производството на електроенергия. Ето защо поддържането на честна конкуренция на европейските газови пазари е от изключителна важност. Всички дружества, които оперират на европейския пазар, без значение дали са европейски или не, трябва да спазват правилата на ЕС.  Ако опасенията ни се потвърдят, компанията ще трябва да понесе правните последици от своето поведение", заяви комисарят по политиката в областта на конкуренцията Маргрете Вестегер. 

Контролираната от Кремъл фирма сега разполага с 12 седмици, за да отговори на обвиненията. Тя може да поиска и устно изслушване, за да представи своите аргументи. Комисията ще зачете в пълна степен правото на защита на "Газпром" и ще разгледа внимателно нейните коментари, преди да вземе решение.  

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст