Милиардерите в Китай са вече 400, според американското списание Forbes. Любопитното е, че през октомври 2014-а те бяха 242.
През миналата година китайските фондови пазари започнаха да растат стремително и достигнаха седемгодишен връх. Това е и една от причините за резкия ръст на милиардерите в Поднебесната империя. За 12 месеца индексът Shanghai Composite (Shanghai Stock Exchange Composite Index, SSE Composite) е нараснал със 111%, а от началото на 2015-а увеличението е с още над 32 на сто. Пазарната капитализация на компаниите, включени в този индекс, достигна 2.47 трлн. долара. Много експерти вече отбелязаха, че растежът се характеризира с прекалено бързи темпове и китайският фондов пазар се намира в състояние на "прегряване".
Не бива да се забравя също така, че през 2014-а бяха реализирани изключително успешни първични публични предлагания на акции, най-вече на компании от IT-сектора. Което на свой ред е допринесло за същественото увеличаване на милиардерите в страната. Именно технологичният бум позволи на много предприемачи да влязат в класацията на най-богатите на списание Forbes. Такъв например е случаят с Ли Хеджун, мажоритарен собственик на Hanergy Holding – най-голямото предприятие в света в сферата на възобновяемите енергийни източници и най-вече в областта на соларните панели и централи. Капитализацията на Hanergy Holding се е увеличила няколко пъти при рязко нарасналия интерес на инвеститорите към нея.
Второто място е за ръководителя на Dalian Wanda Commercial Properties Co. Ван Цзянлин. По време на първичното предлагане на своите акции в Хонконг фирмата привлече 3.7 млрд. долара. Според документите, подадени на борсата, Dalian Wanda Commercial Properties притежава 178 проекта в 112 града на територията на 29 китайски провинции.
В лидерската тройка е и Джек Ма, основател на компанията за онлайн търговия Alibaba. Първичното предлагане на акциите й привлече рекордните 25 млрд. долара, което направи Ма най-богатия човек в Китай, макар и само за известно време.
Колкото до китайския пазар, неговият стремителен ръст тръгва през ноември 2014-а, след като Централната банка смекчи паричната си политика. Този ръст бързо предизвика огромен интерес и китайците масово започнаха да си откриват брокерски сметки за търговия с ценните книжа. Напоследък обаче се появяват информации, че голяма част от тези частни инвеститори нямат дори средно образование. Мнозина от тях използват в търговията си т. нар. гърбове, тоест пари назаем. От това обемите на китайския фондов пазар бързо достигнаха зашеметяващи нива. Но нараснаха и индивидуалните фалити. Мнозина китайци останаха без имотите си, които бяха заложили, за да получат свежи пари и да играят на борсата.