С наближаването на парламентарните избори във Великобритания става все по-малко вероятно една от двете водещи политически сили – Консервативната и Лейбъристката партия, да получи такъв резултат, че да сформира самостоятелно правителство. Последните проучвания на електоралните нагласи на Острова показват практически изравнени позиции на силите – по около 33%, които ще им гарантират по близо 270 места в 650-членната Камара на общините. По всичко личи, че следващото правителство на Великобритания ще е коалиционно, така че решаващо значение придобива представянето на малките партии на предстоящия вот.
Какви са прогнозите за тях? На първо място, досегашният коалиционен партньор на консерваторите – либералните демократи на Ник Клег, бележат сериозен спад в популярността. Според прогнозите те ще получат подкрепата на не повече от 8% от британците, която ще им гарантира 25 места в бъдещия парламент при 56 в досегашния. В най-голям възход безспорно са евроскептиците от Британската партия на независимостта (ЮКИП) на Найджъл Фараж, които се очаква да грабнат около 14% от вота и да станат трета политическа сила. Поради особеностите на британската избирателна система обаче прогнозата за броя депутатски места, които ще получат, е твърде скромна – около три. Просто подкрепата за тях не е концентрирана в определени избирателни райони, а е равномерно разпределена. И ако ЮКИП ще бъде ощетена от мажоритарната избирателна система, други ще спечелят – тези, които се радват на териториално съсредоточена подкрепа. Големият печеливш ще е Шотландската национална партия (СНП), която при 4% електорална подкрепа се очаква да получи 55 депутатски места. Изглежда, че водените от неуморимата Никола Стърджън шотландски националисти ще имат важна роля при формирането на бъдещия кабинет. Коалиция между тях и консерваторите е изключена, но ако лидерът на лейбъристите Ед Милибанд получи възможност да състави правителство, ще има нужда от техните гласове. Впрочем Милибанд вече отхвърли вероятността да сключи формална коалиция с шотландците, но не и варианта за съюз.
Точно срещу такъв съюз скочиха от Консервативната партия. Сегашният премиер Дейвид Камерън застана в челото на атаката, като определи като "плашеща" перспективата от съставяне на лейбъристко правителство, подкрепяно от националистите. Според Камерън за пръв път в британската история група националисти ще дава насока на управлението на цялата страна. СНП не са обикновена политическа партия, която предлага своите идеи, а са партия, "посветила се на едно нещо: да разкъса Великобритания и икономиката ни" и да създаде независима Шотландия, обяви Камерън на предизборна среща в Йоркшир.
Бившият министър-председател от консерваторите Джон Мейджър също надигна глас, като публично обяви, че едно евентуално лейбъристко правителство, подкрепяно от шотландските националисти, би представлявало сигурна "рецепта за хаос". Сделката между двете формациии би изложила Милибанд на риска от "всекидневен политически шантаж", уточни експремиерът.
Ед Милибанд реагира остро, като обвини Дейвид Камерън, че "се заиграва със Съюза" и "настройва Англия срещу Шотландия". Изказванията на Камерън бяха разкритикувани и от представители на собствената му партия. Бившият държавен министър за Шотландия от кабинета на Джон Мейджър лорд Форсайт изтъкна, че опитите на консерваторите да поставят под въпрос легитимността на депутатите от СНП влизат в противоречие с аргументите, с които убеждаваха шотландците да гласуват против независимостта на референдума миналата есен. "Не можеш ей така да кажеш: "Колко е скандално, че Шотландия изпраща в Камарата на общините такива националисти – заяви лорд Форсайт пред в. "Скотсмън". – През цялата кампания за референдума твърдяхме, че всички сме едно семейство и че трябва да има депутати националисти в Уестминстър."
За Ед Милибанд намесата на лорд Форсайт се оказа добре дошла и той коментира, че и много други консервативни политици не биха подкрепили позициите на лидера си.