Тръгва надпревара за софтуера на чиновниците

софтуер интернет компютри

У нас сме свикнали да не плащаме за софтуерните продукти, които ползваме. Теглим ги нелегално, защото знаем, че е малко вероятно  да ни пипнат, както се случва в другите държави. Номерът обаче е само за домашно ползване. В администрацията компютрите няма как да се ползват без необходимите лицензи. А от началото на тази година договорът за осигуряването им изтече. Ето защо Министерският съвет е обявил мегапоръчка за продължаване на софтуерната поддръжка за програмните продукти на "Майкрософт" и предоставяне на услуги от типа Premier Support Services и Enterprise Strategy IT Architecture and Planning. Оферти и заявления за участие ще се приемат до 21 май, а предвидените за целта разходи до края на 2017-а са почти 70 млн. лева. Колкото и внушителна да е тази сума обаче, тя е напълно оправдана и реално води до бюджетна икономия в дългосрочен период. При спиране на софтуерната осигуровка на въпросните продукти лицензите, за които са платени над 150 млн. лв. в предишните години, ще трябва да бъдат закупени отново. 

За да е ясно за какъв обем работа и за каква сериозна отговорност става дума, е достатъчно да се вгледаме по-внимателно в детайлите на поръчката. Според документите тя обхваща 96 хил. лиценза за Windows Enterprise, още толкова лиценза тип Core CAL (Client Access Licenses), даващи възможност за връзка със сървърния софтуер на "Майкрософт", както и 55 хил. лиценза за Office Professional Plus. В списъка са още разрешителни за ползването на  Project Professional, Visio Professional, инструменти за разработка и тестове – Visual Studio Professional, с абонамент за MSDN, сървърни продукти за базова инфраструктура – Core Infrastructure Server Datacenter и Core Infrastructure Server Standard, Exchange Server Standard Edition, SharePoint Server, SQL Server Standard Edition, Lync Server и BizTalk Server Standard Edition.

Самата софтуерна осигуровка пък представлява комплекс от услуги, като най-важните са правото на използване на последните версии на доставените продукти за срока на договора, преносимост на операционната система при покупката на нови машини, осигуряване на системна комуникация, предоставяне на консултантска помощ при планиране и внедряване на софтуерни продукти, обучения на служители от държавната администрация и други. Тоест победителят в процедурата ще трябва на 100% да гарантира надеждното обслужване на доставените програми и във всеки един момент, когато администрацията се обърне за помощ към него, да предоставя компетентно и бързо решение на съществуващия проблем. Точно затова в предмета на поръчката е залегнала и т. нар. услуга от производителя – "Майкрософт" Premier Support Services, включваща предотвратяване, анализ и наблюдение на възможните рискове и сривове на ИТ инфраструктурата в държавната администрация. Тя включва и разрешаване на проблеми с приоритет –  ако изпълнителят не може да се справи с възникнал дефект, той трябва да осигури висококвалифициран специалист на "Майкрософт" на място в рамките на 24 часа след неговото заявяване, който непрекъснато да работи до намиране на крайно или временно решение. Според заданието е необходимо Premier Support Services да е с обем от минимум 3600 часа, което реално представлява 90 работни седмици.

В обявения от кабинета търг е залегнала и услугата Enterprise Strategy IT Architecture and Planning. Идеята е да се интегрират използваните досега технологии с новите, които тепърва навлизат, и по този начин да се спестят милиони левове. В случая говорим най-вече за т. нар. облачни технологии, благодарение на които потребителите се освобождават от сериозни разходи за хардуер и софтуер. Например ако дадено ведомство или дружество има десет компютъра, но иска да купи още, по традиционния начин ще са му необходими сървъри, които да управляват мрежата и да съхраняват информацията. Само че покупката им може и да се избегне чрез добра интернет връзка, осигуряваща достъп до виртуален сървър, разположен в т. нар. ферми. При тях даден предприемач е купил по-голямо количество сървъри, охлажда ги по-евтино и ги отдава под наем, за да печели. На тези машини са качени готови приложения, които могат да се ползват безпроблемно дори от устройства с по-слаби процесори или памет. Така крайните клиенти спестяват пари за инфраструктура, за обучаване на персонал и за закупуване на камара софтуерни лицензи. Сега същото се стреми да стори и администрацията.

След всичко казано е очевидно, че обявеният конкурс не е хапка за всяка уста. Само гаранцията за участие в надпреварата е 200 хил. лева. Отделно е гаранцията за изпълнение, която стига до 5% от стойността на договора, или около 3.5 млн. лева. На всичко отгоре има изискване участниците да разполагат със средства в размер на 20 на сто от прогнозната стойност на поръчката, или 14 млн. лева. А също и с документ, издаден от "Майкрософт" или от оторизирания дистрибуционен център на компанията за Европа, Близкия изток и Африка (Microsoft Ireland Operations Ltd.), от който да е видно, че имат право да сключват договор за обемно лицензиране от типа Enterprise Agreement  и да осъществяват услуги от типа Premier Support Servicies и Enterprise StrategyIT Architecture and Planning. 

Любопитно е и условието, според което до търга няма да бъдат допускани компаниите, които имат задължения към държавата или някоя община по смисъла на чл.162, ал.2, т.1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, или са пропуснали да си платят данъците и вноските за социалното осигуряване. 

Иначе за победител ще бъде избрана фирмата, която предложи най-ниска цена.

 

Историята

От 2002-ра в държавната администрация са сключвани редица централизирани договори за лицензиране на използваните софтуерни продукти на "Майкрософт". До 2007-а те са ползвани под наем. Със сключеното през 2007 г. от министър Николай Василев рамково споразумение за 150 млн. лв. обаче администрацията придоби безсрочно право на ползване на 96 000 броя Windows Professional Upgrade и сървърни продукти на "Майкрософт" в техните последни версии. През 2012-а пък първият кабинет на Бойко Борисов се договори с обединението "Про Ком" за софтуерна осигуровка за програмните продукти. Контрактът бе за почти 58 млн. лв. без ДДС, а срокът му изтече в края на миналата година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст