Идват “медицинските ТКЗС-та”

москов и миланов

Прословутото Постановление 57 на Министерския съвет, налагащо лимити във финансирането на болниците, ще принуди някои от тях да хлопнат кепенците още до края на годината. Това е катастрофичната прогноза, която направиха заедно представители на частните и общинските лечебници и пациентските организации. Засегнатите са абсолютно единодушни, че новата методика за плащане на здравната каса е създала невъобразим хаос в системата и трябва да бъде отменена час по-скоро. Отсрещната страна обаче мълчи и продължава да се движи по плана си за реформа.

Д-р Явор Дренски, председател на Националното сдружение на частните болници и управител на "Токуда", заяви, че текстовете застрашават сигурността на пациентите, качеството на лечението и достъпа до медицински услуги. Според Дренски само през март в четири големи болници 639 пациенти със заболявания, нетърпящи отлагане, не са получили здравна помощ заради рестрикциите. Управителят на многопрофилната болница "Сердика" д-р Методи Янков добави, че хаосът е съпроводен с паника от страна на пациентите и недоволство сред медицинския персонал, а планирането на медицинска дейност вече е сериозно нарушено. Янков смята, че не е редно да се формират листи на чакащите по финансови критерии и че това трябва да се прави според капацитета на лечебните заведения. А заместник-председателят на Сдружението на общинските болници и директор на МБАЛ Нови пазар д-р Атанас Атанасов отбеляза, че голяма част от общинските здравни заведения работят с лимити, които са под границата на фонд "Работна заплата" и разходите им за лекарства. Което неминуемо ще доведе до рязко влошаване на тяхното финансово състояние и орязване на доходите на медицинските работници. "Общинарите" обявиха, че ако от тях се иска стриктно да спазват лимитите, ще започнат да връщат пациенти или ще затворят вратите си за прием.

На фона на всеобщото недоволство от лимитите Министерството на здравеопазването невъзмутимо продължава с не по-малко спорната болнична реформа, въпреки че и там среща ожесточена съпротива от всички посоки. Най-силно е недоволството заради предстоящото сливане на диспансерите с многопрофилните болници, заложено в промените на Закона за лечебните заведения. Здравният министър д-р Петър Москов изтъкна, че целта на тази корекция е по-доброто лечение на пациентите и оптимизирането на администрацията.

"Само във Велико Търново болницата плаща по 600 000 лв. годишно за транспорт между двете си бази. Нашите директори са се превърнали в хора със самочувствието на владетели и феодали, които се разпореждат и имат власт, а това не е добре за болните", каза Москов. Заместникът му Ваньо Шарков пък е убеден, че всяко съкращаване на администрация, което води до увеличаване на средствата за медицинска дейност, е добре дошло за българското здравеопазване. Шарков твърди, че сливането се прави по препоръка на Световната банка и пациентите ще получават по-комплексно обслужване. По думите му, ако днес пациент, страдащ от психиатрично заболяване, има пневмония и е приет за лечение в център за психично здраве, не може да лекува пневмонията, защото въпросната клиника получава средства от здравното ведомство, а няма договор с касата.

Междувременно здравното ведомство започна и процедурата за създаване на гражданско дружество, което да обедини администрацията на деветте болници в карето на Медицинска академия. Това са "Александровска", "Св. Иван Рилски" "Майчин дом", "Света София", "Проф. И. Митев", "Света Екатерина", "Проф. И. Киров", Специализираната болница по лицево-челюстна хирургия и "Акад. И. Пенчев". Консорциумът ще предоставя правни консултации и становища, ще организира немедицинската дейност и консултативната помощ, ще обучава студенти и специализанти. Освен това той ще администрира научните дейности и клиничните изпитвания, ще работи по проекти и програми и в международно сътрудничество. Дружеството ще се занимава главно с административно-стопанските дейности по ремонт и поддръжка на сградите, с болничното хранене и транспорта, с охраната и доставките. Там ще се води и общо деловодство. Специалистите обаче са скептично настроени, че подобен модел на холдинг ще проработи. В здравните форуми обединението вече получи етикета "медицинско ТКЗС".

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст