КЗК си плю на физиономията

Петко Николов - председател на КЗК

Комисията за защита на конкуренцията е най-важният фактор в икономическия живот у нас, тъй като с едно нейно решение може да бъде съсипана почти всяка компания. Точно затова този регулатор трябва да е напълно независим и безпристрастен. Но не е! Решенията му все по-често зависят от всичко друго, но не и от обективните факти. Срещу едни фирми председателят Петко Николов води наказателна акция, докато за други си затваря очите. Последно се стигна дотам защитникът на конкуренцията да обърне на 180 градуса мнението си, тълкувайки един и същи казус. 

В центъра на въпросния скандал отново е Българската телекомуникационна компания (с търговско име "Виваком"), срещу която от края на 2014-а КЗК води явна война. Със свое решение № 399 от 12 май регулаторът й наложи рекордна глоба от 3 746 530 лева. Формалната причина е твърдението на "Източна телекомуникационна компания" АД (ИТК), че "Виваком" едностранно и неправомерно е прекратила договора им за взаимно свързване на електронните съобщителни мрежи. Но в случая има прелюбопитни подробности, които хвърлят друга светлина върху събитията.

Спорът между БТК и ИТК, чийто собственик е Пламен Балев, започва още през далечната 2011-а. Тогава фирмата на Балев сезира КЗК, че бившият държавен телеком едностранно е прекратил споразумението за взаимно свързване. В хода на образуваното производство обаче е установено, че ИТК е вкарвала в мрежата на БТК телефонни обаждания от чужбина. И в нарушение на действащото законодателство те неправомерно са били представени като обаждания от България (национални). Този факт е установен безспорно и затова, след няколко изрични предупреждения, БТК прекратява фалшифицирания трафик. Договорът между страните позволява това, тъй като фалшивото обявяване на трафика е нарушение на задължителното идентифициране на произхода на всяко обаждане. 

"Това е в разрез както с договорните отношения между страните, тъй като цените за национални и международни обаждания са различни, така и с изискванията на националната сигурност. Всяко обаждане следва ясно да се идентифицира, а когато изкуствено му се "добави/прикачи" номер, това е заплаха за сигурността – както на мрежите, така и на националната сигурност, за която се грижат ДАНС и ДАТО", припомнят от "Виваком".

Отчитайки тези обстоятелства, на 28 декември 2011-а комисията на Петко Николов се произнася, че БТК не е извършила нарушение и съвсем правомерно е прекратила договора си с "Източна телекомуникационна компания" АД заради манипулирания трафик. Само че годините минават и силните фигури у нас се сменят. А с тях се извърта и позицията на КЗК. След като на 16 декември 2014-а Върховният административен съд връща казуса за ново разглеждане от антимонополния орган, Петко Николов и хората му си плюят на физиономията и запяват съвсем друга песен: "Българска телекомуникационна компания" е извършила злоупотреба с господстващо положение, състояща се в косвено налагане на извъндоговорни нелоялни търговски условия и възпрепятства осъществяването на конкурентна стопанска дейност. Компанията прилага различни условия за един и същ вид договори по отношение на определени партньори, при което те се поставят в неравностойно положение като конкуренти, с които се предотвратява, ограничава и нарушава конкуренцията и се засягат интересите на потребителите".

Нещо повече – въз основа на едни и същи факти КЗК "установява" най-тежкото възможно нарушение и налага най-тежката възможна санкция (3.7 млн. лв.), като приема, че провинението на "Виваком" е продължило цели четири години, макар още в края на 2011-а тя самата да не открива, че има такова. 

Крайно смущаващ е и фактът, че договорните отношения между жалбоподателя ИТК и "Виваком" и досега продължават успешно. На последното заседание в КЗК дори е била изразена готовност от страна на ИТК да се уредят всички отношения между страните и да бъде разширено сътрудничеството между двете фирми. Тези намерения с лекота са отхвърлени от комисията, без да се даде възможност даже да се поясни как телекомите ще работят съвместно. 

"От правна гледна точка това прави налагането на санкцията много учудващо, тъй като е пряко признание за липса на каквото и да е увреждане на пазарните отношения", коментираха от БТК. Възможно е обаче причината за тези действия да е съвсем различна. Както е известно, Петко Николов вече 12 години дирижира конкуренцията у нас. Царският кадър преживя смяната на шест правителства и нищо чудно да изпрати и сегашното. Мандатът му официално изтича през октомври, но той показва как може да бъде толкова удобен, че едва ли някой ще посегне да го сваля. С мълчаливото съгласие на Николов се случиха сделките за "Булгартабак", "Кремиковци", медийната група на Ирена Кръстева, БТК, "Горубсо Мадан", електроразпределителните дружества ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго Про", за ТЕЦ "Варна", ТЕЦ "Марица-изток 3", топлофикациите на Христо Ковачки, за пристанища, корабостроителници, летища и какво ли още не.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст