ЕС вече официално разглежда варианта за фалит на Гърция

Среща еврогрупа

Фалит на Гърция и напускане на еврозоната- това вече официално се разглежда като вариант от Европейския съюз, съобщиха няколко световни агенции, като се позовават на високопоставени европейски източници.

На среща снощи в Братислава се е подготвяло предстоящото заседание на Еврогрупата. Правителствените представители са стигнали до общо мнение, че има 3 сценария за това какво може да се случи с Гърция в края на месеца.

Най-невероятният, според тях, е постигане на сделка следващата седмица за отпускане на помощ срещу провеждане на реформи от правителството на СИРИЗА. Това означава, че почти никой не вярва, че е възможно да се спазят законовите и технологички срокове за договаряне и одобряване на споразумение от властите в Гърция и страните от еврозоната и МВФ.

Вторият сценарий е продължаване действието на сегашната програма за подпомагане на Гърция отвъд вече направеното през февруари удължаване, изтичащо на 30 юни.

Третият, който за първи път е обсъждан официално, предвижда фалит на Гърция.

Срещата е приключила без приемане на някакво решение и сценариите са били представени по време на дискусия. Една от причините е, че никога в историята не се е случвало изпадане в несъстоятелност на страна от зоната на единната валута. Смята се за много вероятно, че ще трябва властите да наложат контрол над капиталите в страната и изнасянето им, както и въвеждане на алтернатива на еврото за разплащания вътре в Гърция. 

Гръцкият представител е настоявал, че Атина ще стори всичко възможно да има сделка навреме, за да бъде тя одобрена от финансовите министри от еврозоната на срещата им на 18 юни. Но дори в този идеален вариант ще е много сложно на гърците да бъдат преведени част от оставащите 7.2 млрд. евро, за да платят те задълженията си към МВФ до 30 юни.

За да не се изгубят тези средства плюс близо 11 млрд. евро, предвидени за рекапитализиране на гръцките банки, като най-реалистичен се налага сценарият с удължаване на програмата и предоставянето им, когато има споразумение за реформи и е започнало изпълнението им. Въпросното удължаване може да е различно – от няколко седмици до края на 2015г. или дори до март 2016г. 

На Гърция са дадени по-малко от 24 часа да излезе с конкретни предложения, като това ще позволи да се направи преглед на плана през уикенда и да се оформи споразумението до вторник. Това ще предостави шанс на финансовите министри от еврозоната да се подпишат под документа, когато се срещнат в Люксембург на 18 юни. След това парламентите на страните ще трябва да ратифицират споразумението.

Представители на няколко държави от еврозоната обаче призовали да не се губи време с подобни догадки и да започне подготовка за фалит на Гърция.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст