На 13 юни 2015 г., в град София, се проведе събрание на граждани с цел започването на национална гражданска инициатива (подписка). Участваха млади юристи, студенти по право и активни граждани, които взеха решение за стартирането на национална подписка с искане за осъвременяване и демократизация на процедурата за провеждане на държавните изпити по специалност „право” в страната.
Повод за тази инициатива станаха неотдавнашните разкрития на студента по право Николай Михайлов, който сигнализира водещите юридически и образователни институции в страната за проблемите в процедурата за провеждане на държавните изпити по специалността, в частност липсата на прозрачност и ясни критерии. По повод на сигнала бяха изразени становища от Омбудсмана на Република България, от Министерството на образованието и науката, от Министерството на правосъдието, в които категорично се заявява, че чрез настоящата процедура се нарушават както водещи
демократични принципи, така и правата на студентите, като се заявява принципната позиция за необходимостта от промяна в нормативната уредба касаеща този въпрос.
Във връзка с така изразените от институциите становища, както и с оглед факта, че в последните два месеца темата предизвика широк обществен интерес, бе счетено, че най-подходящите и позволени законово действия, които биха могли да катализират процеса на реалното извършване на тази промяна, са именно инициирането на национална гражданска инициатива (подписка), съгласно Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, чрез която да бъдат поставени исканията на голяма част от българските студенти по право.
На събранието присъстваха повече от необходимия минимум граждани за стартиране на национална гражданска инициатива, които взеха следните решения:
Събранието реши да утвърди следния текст на предложението, за което ще се събират подписи: „Подписка с искане за прозрачна процедура при провеждането на държавните изпити по специалност „Право”, в частност: публично оповестяване на официално утвърденото правилно решение на поставения изпитен казус и ясна процедура за достъп на студентите до писмените им работи с цел сравняването им с официално утвърденото решение на изпитния казус.” Предложението ще бъде адресирано до Министерския съвет на Република България и до Министерството на образованието и науката.
Излъчен беше инициативен комитет в състав: председател Николай Михайлов и членове Ангел Петров, Михаела Пенчева, Димитър Янев и Александър Пецорански. Срокът за събиране на подписите ще бъде до 15.07.2015 г.
Към настоящия момент с подкрепата на Асоциацията на младежките организации са излъчени и координатори във всичките девет юридически факултета в страната, които ще съдействат при организацията за събиране на подписите. Също така е създадена и фейсбук група с името „За съвременно и прозрачно образование по право”, в която всекидневно ще се публикува информация относно инициативата. В нея има качена бланката за събиране на подписи, както и информация за специалната набирателна сметка, чрез която всеки, който желае, би могъл да подкрепи инициативата.
Предвижда се подписите да бъдат събирани само в юридическите факултети на страната, като целта, която се поставя, не е масово участие на гражданите, а да се даде възможност на студентите да поставят своите искания и да защитят правата си. В хода на информационната кампания по провеждане на подписката Инициативният комитет предвижда да потърси срещи с ръководителите на водещите юридически институции в страната, на ведомствата, които пряко отговарят за образованието на българските юристи, както и с редица юридически организации, от които също ще се очаква подкрепа във връзка с провеждането на гражданската инициатива и при реализацията на поставеното искане.