Очевидно журналистическият интерес по темата принуди Министерството на отбраната да излезе с официално съобщение със следния текст:
"Министерството на отбраната е създало организация за осигуряване на войсковото хранене след изтичането на договорите с фирмите за доставка на хранителни продукти „Чех-Йосиф Новосад“ и „Панда И.П.“. На военнослужещите се осигурява храна, за да могат те нормално да изпълняват задълженията си. Право на безплатна храна в Българската армия имат хора, които са на дежурство или дават наряд, участниците в учения, сборове и лагери извън военните формирования. При възникналата ситуация на тази група от личния състав ще се изплаща стойността на един храноден.
По време на учения, полеви занятия, както и при изпълнение на дейности със специфичен характер с участието на по-голям брой хора и надвишаващи един работен ден храненето ще се организира чрез столовете за обществено хранене, разгърнати във военните формирования. Те имат щатен кухненски персонал, който може да изпълни такъв тип задача при организиран строг контрол на качеството на доставяните хранителни продукти.
След внимателно преглеждане на казуса Агенцията за обществени поръчки, както и Дирекция „Правно-нормативна дейност“ на Министерството на отбраната не препоръчаха продължаването на досегашните договори. Така до провеждането на новата процедура по Закона за обществените поръчки и сключването на договори с изпълнители за доставка на хранителни продукти войсковото хранене ще се осигурява по описаните начини. Това не е прецедент в Министерството на отбраната. Подобни мерки са предприемани през предишни години в периоди на обжалване на обявена обществена поръчка. Този начин на осигуряване на войсково хранене се възприема добре от военнослужещите, което беше заявено и по време на срещи с министъра на отбраната Николай Ненчев през последните дни.
Забавянето в обществената поръчка идва от сложността и обхвата й. Необходимостта от доставка на хранителни продукти на военните формирования, разположени на територията на цялата страна, както и от специфичните нужди и изисквания към хранителните продукти и тяхното приемане, създава основната трудност. Обхватът се доказва и от факта, че през изминалите три години за доставка на хранителни продукти от фирмите „Чех-Йосиф Новосад“ и „Панда И.П.“ са разходвани приблизително 20 млн. лева. Освен това са настъпили и промени в Закона за обществените поръчки, според които трябва да се определят технически спецификации на доставяните стоки, а за близо 90% от хранителните продукти няма определени стандарти. Това налага да бъде направено сериозно проучване на предлаганите продукти на пазара и тяхното качество.
В Министерството на отбраната е сформирана работна група за изготвянето на документацията на обща обществена поръчка за доставката на хранителни продукти за военните формирования от Българската армия и за Изпълнителната агенция „Военни клубове и военнопочивно дело“. Предстои обявяването на новата обществена поръчка в съответствие с изискванията на ЗОП".
Друг е въпросът, защо трябва толкова време на новосформираната работна група, за да направи новата обществена поръчка, при положение че техническото задание за нея отдавна е готово. Проверка на в. "БАНКЕРЪ" в официалната страница на Изпълнителна агенция "Военни клубове и военно-почивно дело" установи, че още през 2014-а под № 515-2014-0012, в раздел документи, ясно са описани 227 сертифицирани хранителни продукта, които са необходими за изхранването на армията. Стига някой да направи усилие да ги прочете…?!