Чиновническо безхаберие или друго нещо е напът да остави армията ни без храна! Досегашният договор за доставка на хранителни продукти за армията изтече на 14 юни, а нова обществена поръчка така и не беше обявена. Очевидно страстите около апетитната поръчка са силно разгорещени. Та чиновниците в Министерството на отбраната чак се объркват какви условия да поставят пред бъдещите участници в търга. Нека припомним – че ако стойността на поръчката е като предишната, все пак иде реч за близо 17 млн. лева.
Военният министър Николай Ненчев заяви с бодряшки оптимизъм само преди седмица, че изхранването на армията ни е решен проблем. Оказва се обаче, че в регистъра на Агенцията за обществени поръчки няма публикувано съобщение за каквито и да е действия в тази посока. А още по-малко информация по проблема – всъщност никаква, се намира на сайта на Министерството на отбраната. Какво точно "решение" е намерил министър Ненчев не е много ясно. Но фактите показват, че каквото и да е то, със сигурност няма нищо общо със закона.
Доказва го
един повече от парадоксален факт
Според всички изисквания на Закона за обществените поръчки, ако по някакви "непреодолими" причини държавната администрация не е могла да обяви официално търг за подновяването на даден контракт, тя е длъжна да предложи анекс към стария договор на предишния доставчик, който да действа до провеждането на новия търг. Само че военното ведомство не само че не е предложило да направи анекс към стария договор, а точно обратното – на 12 юни (два дни преди изтичане на договора) официално е уведомило единия от досегашните доставчици на храна – едноличното дружество с ограничена отговорност "Панда – ИП", след изтичане на срока на контракта му то да не прави каквито и да е доставки.
Съвсем обяснимо собственикът на фирмата Ивайло Пандов задава въпроса кой ще доставя храна за поделенията на военното министерство, след като с официално писмо дирекция "Инвестиции в отбраната" към военното ведомство му отказва да удължи срока на договора за хранене в армията до провеждане на новата обществена поръчка?!
Не означава ли това българските военни да заменят със сандвичи топлата храна за поделенията във ведомствените столове на администрацията и в почивните бази на министерството.
Бившият министър на отбраната Николай Цонев, от когото поискахме коментар, е например категоричен, че в тази ситуация единственият законен начин за доставки да бъде продължен старият договор до провеждането на новия търг и обявяването на резултатите от него. Пред в. "БАНКЕРЪ" Цонев зададе и съществения въпрос:
кой и защо е проспал да обяви навреме новата поръчка
за да се стигне до такава ситуация? Според него не е възможно хората в министерството, отговорни за тези дейности, да не знаят точно кога изтича срокът на всеки от подписаните договори.
Чиновниците от министерството пробутват витиевати формулировки за решаване на проблема. Те обясняват, че още през юли миналата година са били предприети действия за организиране на нова обществена поръчка. Но нейните сложност и обхват са такива, че е била забавена, но предстои да бъде обявена "в най-кратки срокове". От пресцентъра на министерството обясняват, че с оглед на изтичането на сключените договори вече било изпратено запитване до Агенцията за обществени поръчки – каква е възможността за удължаване на сега действащите договори. Но все още не били получили отговор от агенцията.
Интересно е какво точно пита военното министерство?! То, както вече казахме, вече е изпратило писмо до доставчика, че не се нуждае от неговите услуги.
Пред в. "БАНКЕРЪ" Ивайло Пандов обясни, че още когато се е явявал на търга за тази поръчка, очевидно е осуетил "някаква предварителна подредба на класиране", тъй като първото решение на комисията в министерството била тя да бъде дадена не на него, а на друга фирма. Съдебни дела и жалби до Комисията за защита на конкуренцията от други участници в процедурата, в крайна сметка парират избора на хората на тогавашния министър на отбраната Аньо Ангелов и едва след решение на Върховния административен съд от 2011-а (с което в. "БАНКЕРЪ" разполага) договорът с неговата фирма все пак е бил подписан.
Ивайло Пандов искрено се надява, че сегашните действия или по-скоро бездействие на чиновниците в министерството да не са внушени от министър Ненчев и той по-скоро е подведен от своите подопечни. Или някой чиновник прикрива, че не си е свършил работата и е забавил поръчката с месеци. Но ако наистина е намерено решение, редно е обществото да научи за него възможно най-бързо. Иначе имаме
категоричен случай на умишлено бездействие
смята Пандов.
След като вече всички законни действия са изпълнени, възможните варианти оттук нататък са незаконни до един, смята собственикът на фирмата. Единствено законно е удължаването на срока на старите договори. Защото дори да бъде обявена сега нова поръчка, до приключването й ще минат поне шест месеца. В такъв случай обаче армията ще получава продукти, закупени или взети по нерегламентиран начин, т.е., просто казано "сива икономика", твърди Пандов.
Според Пандов може би сегашният директор на звеното "Инвестиции в отбраната“, по чийто съвет министърът е забъркал тази каша, иска да приложи една нелогична практика от 2007-а: да засекрети поръчките за храна, т.е. доматите и краставиците да се продават при специален режим, което е смешно. Едно обаче е сигурно – трябва да е ясно как се харчат публичните средства. И би трябвало съответните контролни органи и Сметната палата още веднага да започнат проверки кой на кого и по какъв начин ще дават пари за закупуване на хранителни продукти. И на какво основание.
Пандов твърди още, че целият проблем идва от самия директор (бел. ред. Велислав Цанов) на "Инвестиции в отбраната". Особено след като неговата фирма подписва договора едва след приключването на съдебната битка. Според него този човек чрез своите подчинени, разбира се, започва атака срещу фирмата му. Поставяни му били дори абсурди условия – доставената кока кола например да има срок на годност девет месеца, при положение че фирмата майка е определила срокът на годност на този продукт да е шест месеца. Само фактът, че всички продукти, които фирмата му доставяла, били надлежно сертифицирани и придружени от документи от сертифицирани лаборатории, го спасило от непрекъснатите опити договорът му да бъде разтрогнат, твърди Пандов. Той обаче е категоричен, че каквото и да правят служителите във военното ведомство, отговорността все пак е изцяло на министъра на отбраната.
Пред в. "БАНКЕРЪ" Пандов обвини директора на "Инвестиции в отбраната". Той, според него, е отговорен и за спряната и нереализираната обществена поръчка, заради която вече от три месеца военните клубове и почивните станции на Министерството на отбраната в цялата страна работят без договор и без регламент.
Справка в регистъра на обществените поръчки показва, че иде реч за доставка на хранителни продукти и напитки на едро за нуждите на хотелите и почивните домове, управлявани от ИА “Военни клубове и военно почивно дело". Прогнозната стойност на тази поръчка е била 7 867 064.81 лева. Според публикуваните данни тя е обявена през ноември миналата година, но е спряна през януари. От информацията за нея става ясно, че е проведено пряко… договаряне.
Резултатите от което обаче на този етап не са известни!!!
Министерство на отбраната дава обяснения
Очевидно журналистическият интерес по темата принуди Министерството на отбраната да излезе с официално съобщение със следния текст:
"Министерството на отбраната е създало организация за осигуряване на войсковото хранене след изтичането на договорите с фирмите за доставка на хранителни продукти „Чех-Йосиф Новосад“ и „Панда И.П.“. На военнослужещите се осигурява храна, за да могат те нормално да изпълняват задълженията си. Право на безплатна храна в Българската армия имат хора, които са на дежурство или дават наряд, участниците в учения, сборове и лагери извън военните формирования. При възникналата ситуация на тази група от личния състав ще се изплаща стойността на един храноден.
По време на учения, полеви занятия, както и при изпълнение на дейности със специфичен характер с участието на по-голям брой хора и надвишаващи един работен ден храненето ще се организира чрез столовете за обществено хранене, разгърнати във военните формирования. Те имат щатен кухненски персонал, който може да изпълни такъв тип задача при организиран строг контрол на качеството на доставяните хранителни продукти.
След внимателно преглеждане на казуса Агенцията за обществени поръчки, както и Дирекция „Правно-нормативна дейност“ на Министерството на отбраната не препоръчаха продължаването на досегашните договори. Така до провеждането на новата процедура по Закона за обществените поръчки и сключването на договори с изпълнители за доставка на хранителни продукти войсковото хранене ще се осигурява по описаните начини. Това не е прецедент в Министерството на отбраната. Подобни мерки са предприемани през предишни години в периоди на обжалване на обявена обществена поръчка. Този начин на осигуряване на войсково хранене се възприема добре от военнослужещите, което беше заявено и по време на срещи с министъра на отбраната Николай Ненчев през последните дни.
Забавянето в обществената поръчка идва от сложността и обхвата й. Необходимостта от доставка на хранителни продукти на военните формирования, разположени на територията на цялата страна, както и от специфичните нужди и изисквания към хранителните продукти и тяхното приемане, създава основната трудност. Обхватът се доказва и от факта, че през изминалите три години за доставка на хранителни продукти от фирмите „Чех-Йосиф Новосад“ и „Панда И.П.“ са разходвани приблизително 20 млн. лева. Освен това са настъпили и промени в Закона за обществените поръчки, според които трябва да се определят технически спецификации на доставяните стоки, а за близо 90% от хранителните продукти няма определени стандарти. Това налага да бъде направено сериозно проучване на предлаганите продукти на пазара и тяхното качество.
В Министерството на отбраната е сформирана работна група за изготвянето на документацията на обща обществена поръчка за доставката на хранителни продукти за военните формирования от Българската армия и за Изпълнителната агенция „Военни клубове и военнопочивно дело“. Предстои обявяването на новата обществена поръчка в съответствие с изискванията на ЗОП".
Друг е въпросът, защо трябва толкова време на новосформираната работна група, за да направи новата обществена поръчка, при положение че техническото задание за нея отдавна е готово. Проверка на в. "БАНКЕРЪ" в официалната страница на Изпълнителна агенция "Военни клубове и военно-почивно дело" установи, че още през 2014-а под № 515-2014-0012, в раздел документи, ясно са описани 227 сертифицирани хранителни продукта, които са необходими за изхранването на армията. Стига някой да направи усилие да ги прочете…?!