ОИСР публикува доклада си "Финанси и растеж" (на 17 юни), в който констатира, че прекалено голямата финансова индустрия вреди на дългосрочния растеж и увеличава неравенството. Кредитирането на домакинствата и на бизнеса е надхвърлило три пъти икономическия продукт на развитите държави през последните 50 години и евентуално ново десетпроцентно повишение на кредитната наличност в 34-те членки на организацията ще понижи дългосрочния им растеж с около 0.3 процента.
Тазседмичният обзор на ОИСР потвърждава заключенията от февруарското проучване на Банката за международни разплащания, че бумът на финансовия сектор не се превръща в икономически растеж, защото отклонява ресурси от други компании. Влиянието върху неравенството пък се дължи отчасти на по-високото възнаграждение на финансовите кадри. В Европа една пета от единия процент лица, получаващи максимални доходи, са служители във финансовия бранш, макар че те пък са едва 4% от общата работна сила.
Обилното кредитиране също облагодетелства повече богатите, отколкото бедните. В еврозоната около 40% от всички заеми са отпуснати на най-заможните 20% от домакинствата, а други около 25% от кредитите са отишли в следващата по богатство група лица. Или – както заключава ОИСР, "разпределението на заемите е двойно по-неравностойно от разпределението на доходите на домакинствата". Препоръката е да се използват макроикономически инструменти като таван на съотношенията на вноските за обслужване на задълженията към личните доходи, за да се ограничи кредитния ръст. Както и по-високи изисквания за банковия капитал, за да се редуцират възможностите кредитирането да се финансира от пасивите.