"Бомба" в парламента хвърли през изминалата седмица Движението за права и свободи. Буквално до вчера негови представители твърдо се противопоставяха на мажоритарния елемент в избора на народни представители, бяха против преференцията, както и срещу референдумите. И изведнъж в сряда, на 17 юни, лидерът на ДПС Лютви Местан на извънреден брифинг в Народното събрание предложи корекция на въпроса за допитването, инициирано от президента Плевнелиев. Той обяви, че нагласите в обществото били не само част от депутатите да бъдат избирани мажоритарно, а всичките 240.
„Предложението (на президента – б.р.) е лицемерно и демагогско. Изследванията показват, че гражданите искат всички депутати да са избирани мажоритарно. "Шоуто на Слави" на г-н Слави Трифонов също е в това направление. Затова ние искаме редакция на въпроса – и тя следва да бъде: "Съгласни ли сте всички 240 народни представители да бъдат избирани мажоритарно?", аргументира се Местан. Самият довод показва, че идеята едва ли е сериозна. Тя е по-скоро провокация, тест за реакцията на останалите политически сили, пък и на самия държавен глава, тъй като те вече месеци наред си правят пиар с тази тема.
"Ако това не мине, ние имаме готовност дори да инициираме подписка с 500 хиляди подписа за провеждане на такъв референдум", продължи гаврата Местан, разчитайки на това, че никой не се съмнява, че парафите наистина ще бъдат събрани за нула време. Така, както ГЕРБ по команда направи подписката, която миналата година беше внесена в парламента лично от бъдещия тогава служебен премиер Георги Близнашки. Това стана след като 42-рото Народно събрание неглижира предложението на Плевнелиев за референдум. Местан не спря дотук. Той обвини реформаторите, че всъщност са против мажоритарните депутати и задължителното гласуване, но ги е срам да си признаят. И поясни защо: мажоритарната система ликвидира плурализма и малките партии.
Математикът проф. Михаил Константинов наля масло в огъня, като обяви веднага какъв би бил резултатът при чисто мажоритарна избирателна система и де факто потвърди думите на Местан. Сметката е следната: ГЕРБ – 160 депутати, ДПС – 40, всички останали са в графата "Други", включително и БСП – с 40 депутати. Това ще бъде парламентът, убеден е експертът, който обясни и как е стигнал до тези числа. По думите му предложението на Местан за чист мажоритарен вот е от категорична полза за ГЕРБ и ДПС, защото партията на Борисов е най-голямата партия, а Движението има железен електорат – мечтата на всеки политик.
Той разясни и какво влиза в категорията "Други". "В тях може да има един реформатор, двама патриоти, трима атакисти примерно – всичко е възможно. Според Константинов при мажоритарни избори понятието парламентарна група губи смисъла си. "Защото при 4% бариера парламентарната група отговаря на 10 души, което е минимумът. Сега в НС влизат или 10 души от партия, или изобщо не влизат. А при мажоритарна система партиите могат да влязат и с един депутат“, обясни изборният специалист.
Парламентарно представените партии обаче съвсем сериозно се хванаха на въдицата на Местан, а някои от тях дори се поизпотиха.
Съпредседателите на Реформаторския блок Радан Кънев и Найден Зеленогорски отново потвърдиха в кулоарите на парламента, че за тях преференцията без праг напълно отговаря на изискването за мажоритарен елемент в избора на депутати.
"За нас мажоритарният елемент е достъпна преференциална система и според програмата на Реформаторския блок това е преференциална система без праг, което ще доведе до 240 мажоритарно избрани народни представители. Ако Местан има предвид изцяло едномандатни избирателни райони, това е една уместна интелигентна провокация към президента и към формулировката на неговия въпрос, която си струва да се обмисли внимателно“, предпазливо коментира предложението лидерът на ДСБ. По думите му това би означавало "към настоящия момент в България да има само две политически партии най-вероятно, което сигурно харесва на г-н Местан като перспектива. Въпросът е дали харесва и на другите", изплю камъчето Кънев. Той обаче призна, че въпросът наистина има нужда от уточняване.
Депутатът от Патриотичния фронт Валентин Касабов в телевизионно интервю пък направо нарече "чалга" идеята на Местан за 100% мажоритарен вот. Според него това би довело до маргинализиране на парламента. "Ако говорим за мажоритарен вот, да помислим кои ще бъдат издигнати и за кого ще гласуват онези, които продават гласа си срещу 20-30 лв., две бири и пет кебапчета", коментира Касабов. И сам си отговори: ще бъдат издигнати "чалга певици и силиконки". "След 25 години чалгаризация на обществото и принизяване на ценностите кого ще изберат – този с многото пари, този с анцуга, чалга певици, силикони, това е критерият“, категоричен е патриотът.
Председателят на правната комисия Данаил Кирилов пред журналисти в парламента твърдо се обяви срещу чисто мажоритарната избирателна система.
"От името на ГЕРБ заявяваме, че подкрепяме въпросите така, както са зададени, защото те съдържат в себе си много възможности. Това, за което говори г-н Местан, е една от тези възможности. Тя обаче е достатъчно крайна и предполага цялостна смяна на изборния модел. Ние предпочитаме смесения модел, в който има и мажоритарен, и пропорционален избор", заяви той. По думите му първо трябва да се види вотът на гражданите, а след това да се обсъждат различните варианти.
Най-неочоквано депутатката от БСП Мая Манолова горещо подкрепи предложението на ДПС – да се питат гражданите дали подкрепят всички депутати да се избират по мажоритарна избирателна система. Според нея предложението е абсолютно коректно.
"По начина, по който Плевнелиев е задал въпроса, се създава двусмислица и хората ще останат излъгани. Даже и референдумът да успее, по този въпрос за него ще са гласували хора, които искат половината да се избират мажоритарно при условията на немската система, други – които искат изцяло мажоритарен вот, трети – които искат 80 депутати да се гласуват мажоритарно, и четвърти – които искат да се върне старата система с 31 мажоритарни народни представители. В крайна сметка каквото и да реши парламентът, тези хора ще бъдат излъгани“, подробно разясни Манолова. Не стана ясно дали изказва свое лично мнение и дали то е съгласувано с парламентарната й група. Но в последно време социалистката обикновено е контра на почти всичко. Тя не спря дотук. "Аз лично ще подкрепя тяхното предложение да бъде проведен референдум именно при така зададен въпрос, защото това е по-честно спрямо българските граждани. Ако постъпи предложение за немска система "120 на 120" – ще подкрепя и него, защото аз лично съм привърженик на тази система, но всяка една конкретизация, която прави въпроса ясен и недвусмислен, е справедлива", мотивира се лявата депутатка пред журналисти в парламента.
Предложението на Лютви Местан със сигурност ще бъде отхвърлено, но то постигна целта си, а именно да провокира реакциите на останалите политически партии, за да се види какви всъщност са техните страхове и доколко са лицемерни в някои свои твърдения пред обществото. Цялата ситуация би могла да се обобщи така: 240-те народни представители да се избират чисто мажоритарно! Майтап бе, Уили!
В четвъртък, на 18 юни, устатата социалистка Мая Манолова не пропусна да спретне и дежурния скандал в пленарната зала. Докато се водеха дебати за промени в Закона за частните съдебни изпълнители, на които депутатката е вносител, тя нападна председателстващия Димитър Главчев заради заместник-шефа на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев, който й подвиквал от място, но не получавал санкция за това. "Данаил Кирилов постоянно ме апострофира. Красимир Велчев ме обижда, защо не го санкционирате! Той постоянно си чете в таблета новините в България и по света, вместо да слуша дебата, който е толкова важен за гражданите. Цвета Караянчева също постоянно ми подвиква", възмути се Манолова.
Велчев не й остана длъжен. Веднага излезе на трибуната, но в бързината да й отговори не обърна внимание кой точно води заседанието и се обърна към Главчев с "Уважаема г-жо председател…" След избухналия бурен смях в залата той бързо се поправи: "Г-н председател, исках да кажа… сгреших, не е умишлено." След което заяви: "Нека не превръщаме Народното събрание в махленско събрание от Кюстендилски окръг. По-добре да си чета таблета, отколкото да ви слушам опорните точки, които са ви ги написали вчера."
Междувременно стана ясно, че осем депутати от АБВ, по решение на ръководството на партията, са дали подписите си, за да може БСП да внесе искането си до Конституционния съд. В него се настоява магистратите да обявят за противоконституционна ратификацията на договора за дилърство с четири чуждестранни банки за посредничество при вземане на дълг от 16 млрд. лв., която депутатите, включително и тези от формацията на Георги Първанов, гласуваха в началото на годината.