Безпрецедентна среща между ДПС и Реформаторския блок се проведе в парламента в петък, 19 юни. Лидерът на Движението Лютви Местан и заместник-председателят на Народното събрание Алиосман Имамов приеха като домакини съпредседателите на реформаторите Радан Кънев и Найден Зеленогорски.
След като Местан хвърли камък в блатото с изненадващото си предложение всичките 240 народни представители да се избират чисто мажоритарно, малките партньори на ГЕРБ като че ли се разтревожиха. Оказа се, че от години всички говорят за мажоритарния вот, но никой не си е направил сметката до какво ще доведе той и какъв ще е предизвиканият ефект. Стряскащите изчисления на проф. Михаил Константинов накараха политиците изведнъж да прогледнат. Ето защо Кънев и Зеленогорски са приели поканата на Местан да се обсъди формулировката на въпрос за мажоритарните депутати на референдума.
След срещата двамата съпредседатели на блока отбелязаха, че въпросът, предложен от президента Росен Плевнелиев, трябва да бъде променен и да не се питат гражданите дали искат част от депутатите да се избират мажоритарно. Те повториха, че ще настояват преференциалният вот да се запази. Дори нещо повече – не само да няма праг за преференциите, но и те да станат задължителни. Тоест, ако няма отбелязано предпочитание за някой от кандидатите в листата, бюлетината да се смята за невалидна. И Кънев, и Зеленогорски бяха категорични, че смесената система – с част пропорционални и част мажоритарни депутати, не е удачна.
Местан пое топката от тях и разясни, че смесената система ще изкриви вота на избирателите и ще доведе до еднопартийни управления. За да е по-убедителен пред медиите, той показа лист, на който са разиграни различни варианти – при 1/3 или 1/2 мажоритарен вот партия, която не е спечелила пълно мнозинство, ще може да състави самостоятелно правителство. "А такива правителства и партии са склонни към авторитаризъм", поясни лидерът на ДПС. По думите му при пропорционална система на гласуване обаче същата партия с такъв резултат няма да може да състави самостоятелен кабинет. Според него така се защитавали интересите на политическия плурализъм и на малките формации.
„Ако някой иска да ликвидира коалиционността и да установи за следващите 15-20 години еднопартийни управления, които в български условия крият риска да се изродят и в тоталитарни режими, нека го каже съвсем ясно", изтъкна Лютви Местан по-рано през деня в телевизионно интервю. Той отново посочи, че Движението е за пропорционална система и ако тя не се запази, партията му ще внесе предложението си за 100% мажоритарен вот, или всички 240 депутати да бъдат избирани персонално. Местан е убеден, че поради географията на вота на ДПС то не само няма да загуби, но и може да получи известен бонус от такова гласуване.
Още по темата – на стр. 11