Инвеститорите в имоти и строежи по Черноморието могат да бъдат спокойни. Зелените няма вече да им пречат, тъй като Върховният административен съд тази седмица отмени заповед на министъра на околната среда и водите Ивелина Василева от февруари, с която тя спря общия устройствен план на община Царево. Тогава тя направи това заради поредните скандали между еколози и собственици на терени.
Делото срещу заповедта на министъра беше заведено след жалба, внесена от Национална асоциация "Българско Черноморие", към която се присъединиха и няколко физически лица. Те оспориха законността й и обвиниха екозащитниците в екологичен рекет. Министерството било принудено да спре плана под натиск. Нещо повече, хората от асоциацията заподозряха гражданските организации в нечисти помисли, финансирани от чужди държави. Тази седмица защитниците на застроителния план на Царево разпространиха официално съобщение, в което казват, че част от екоорганизациите обикновено използват природата и екологичната наука като инструменти за заблуда на обществото и за лично финансово облагодетелстване. Нещо повече, те никога не се съобразявали със законите и с решенията на българския съд, а постигали своите цели чрез екорекетьорство. А тези цели много често са в разрез със закона, което доказва и сегашното решение на Върховния административен съд, категорични са членовете на "Българско Черноморие".
Министерството на регионалното развитие и благоустройството още през февруари направи пореден опит да бъде променен въпросният Общ устройствен план, с мотива да бъдат отстранени "грешките" в предишния план. Държавата бе принудена да възложи изработването му и да плати допълнителни 100 хил. лв., за да бъдат отстранени "пропуските" на скандалноизвестния архитект Калин Тихолов и на партньорите му. На практика бяха "подготвени" за застрояване над 5000 дка в границите на природен парк "Странджа". Това намерение предизвика истински скандал не само сред екоорганизациите у нас. Наложи се даже намесата на Европейската комисия.
Тук е моментът да припомним, че сагата с плана на Царево не е от вчера. Преди година по жалба на самия арх. Тихолов (чрез фирмата му "А.С.А.") Комисията за защита на конкуренцията спря обявения на 7 февруари 2014-а конкурс за нов план и пресече намерението на тогавашните управляващи да спрат изпълнението на стария план, утвърден през 2008 година. Формалната причина, която бяха посочили експертите на комисията, беше, че използваната методика за оценка на офертите е незаконосъобразна. В условията тогава беше допусната възможност за всеки от критериите от трите подпоказателя да се получат по нула точки. Което пък допуска в класирането участник, който е представил непълно техническо предложение. По закон това би трябвало да декласира неговата оферта. Както обясниха тогава хората от екоминистерството, те сметнали, че е незаконосъобразно да се оценяват предложения, които противоречат на нормативните разпоредби.
Екозащитниците обаче заподозряха , че по този начин просто се тупка топката, за да може част от проектите в плана на Тихолов да получат строителни разрешения. В началото на миналата година Върховният административен съд (пак по искане на архитекта, който за малко да стане министър на инвестиционното проектиране в кабинета на Пламен Орешарски) взе решение да утвърди плана от 2008-а, въпреки липсата на прословутата екооценка. Избухнаха серия от протести, които принудиха тогавашния регионален министър Десислава Терзиева да спре реализацията на плана. По-късно дойде втора заповед – да бъде променен и за изготвяне на екологична оценка. Такава заповед издаде по-сетне и екоминистърът Искра Михайлова. Целта, както бе обяснено, бе да се спре застрояването на парк "Странджа". По същото време пък местният парламент в Царево излезе с официална декларация срещу тези заповеди. Мотивът на общинарите бе, че се засягали интересите на много собственици. Така развитието на цялата територия било блокирано, обясняваха съветниците. Никой обаче така и не спомена истинската причина за всички тези решения. А те според познавачите на събитията в района са свързани с неистовия натиск на инвеститори да се легализира незаконно издигнатото селище в местността Варвара, което е в границите на защитената територия.
Ако трябва да резюмираме цялата сага около този план, трябва да кажем, че на практика години наред се води дебат дали общинската управа на Царево трябва да прилага екологичните закони, или не. Очевидно сегашното решение на върховните съдии попарва намеренията както на министъра на екологията, така и на регионалния министър Лиляна Павлова, които бяха категорични в намеренията да отърват брега от бетона.
И както в. "БАНКЕРЪ" е писал в не един и два свои материала по темата, когато проблемът е създаден от изначално сбъркани "поръчки", той няма как да не влачи кални дири до края си.