Кошмарната седмица за гръцката финансова система

Богатите гърци

Приключилите без споразумение преговори между Гърция и кредиторите от Европейския съюз през миналата седмица връхлетяха като тайфун банковата система на южната ни съседка. Разгорещените дискусии за евентуалното въвеждане на капиталов контрол предизвикаха бясно теглене на пари от местните кредитни институции. По оценка на екип от анализатори на "Джей Пи Моргън Чейз", ръководен от Николаос Панигирцоглу, гръцките банки са загубили около 6 млрд. евро само през седмицата, приключила на 19 юни. Което качи общият обем на депозитния отлив на грубо 44 млрд. евро от началото на годината. Тази сума надхвърля трикратно постъпилите 14 млрд. евро в банковата система на Гърция в периода между юни 2012-а и ноември 2014-а, твърдят анализаторите на американската банкова група. Те добавят, че от края на 2009-а до 19 юни 2015-а Елада се е простила с депозити за 117 млрд. евро, което означава, че съотношението на спестените пари в местните кредитни институции (грубо 120 млрд. евро) към БВП вече е 66% – доста под средните за еврозоната 94 процента.

Банкерите на "Джей Пи Моргън Чейз" посочват, че гръцки граждани са вложили малко над 150 млн. евро в задгранични парични пазари само през миналата седмица, като се позовават на данни на Гръцката асоциация за управление на активи. Гръцките банки остават "отрязани" от огромния и сенчест "репо" пазар, където финансовите институции залагат активите си срещу краткосрочно финансиране. В резултат задълженията на гръцките кредитори към чуждестранните финансови институции (репо-заемите) са паднали с почти 30 млрд. евро от миналия ноември насам. А това е една от основните причини Атина да се нуждае от все по-високо спешно финансиране от Европейската централна банка.

Междувременно, гръцкото обществено мнение е дълбоко разделено по отношение на политиката на премиера Алексис Ципрас. Огромните различия между лявото и дясното, съществуващи още от гражданската война в страната, бяха съживени от финансовите сътресения и отвориха незарасналите от поколения рани. За заможните и влиятелните съществуването извън еврозоната е почти немислимо, защото единната европейска валута ги улеснява да изпращат децата си да учат в чужбина, както и да купуват имоти и луксозни стоки във всички точки на Европа. Нещо повече, членството в общността ги отличава от по-бедните балкански съседи и утвърждава мястото им в преуспяващата част на Стария континент.

Бедните, обаче, няма какво да губят, защото са похарчили парите си и са опразнили банковите си сметки. И затова те подкрепят правителството, посочва Патроклос Кудунис – основател на консултантската фирма за политически риск Adequate. Той споделя, че последните сондажи на общественото мнение показват отчетливо, че половината от гръцката работническа класа иска Гърция да напусне еврозоната. Констатация, която провокирала самия господин Кудунис да се включи в про-европейския протест в центъра на Атина на 18 юни.

Оттук нататък всичко е в ръцете на преговарящите от страна на длъжника и на кредиторите, а изходът от преговорите може да се окаже болезнен и за двете групи на гръцкото общество.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст