Броят на компаниите в несъстоятелност в България намалява с 22,8%, показва ежегодното проучване на Кофас. Това съобщи Милена Виденова, управител на Кофас за България. Като цяло, според изследването, 2014 г. бележи обрат в повечето страни в Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Средно за страните от ЦИЕ спадът е с 0,5% през 2014 спрямо 2013 г., като този процент варира по страни. В Словения и Унгария има силен ръст на несъстоятелностите, а спадовете са в Сърбия, Румъния и България.
В целия регион има подобрена ситуация на пазара на труда, растящи възнаграждения, но степента на възстановяване по държави е различна и влиянието върху пазара на труда също е различно, казват анализаторите. Компаниите в несъстоятелност в България през 2014 г. са 644 спрямо 834 през 2013 г., сочи investor.bg
„Това е тенденция, която се затвърждава. В зависимост от това колко са стабилни други показатели на страната, се надяваме да няма изненади – ако ситуацията в Гърция се развие положително и стрес тестовете на банките дадат положителни резултати“, коментира Виденова и допълни, че за по-нататъшното развитие на средата ще допринесе реформата на съдебната система, с която се дава добра заявка към бизнеса, че страната може да стане атрактивна за инвестиции както за български фирми, така и за чужди.
В България според изследването добре се развиват ИТ секторът, който привлича инвестиции, и показателна за това е сделката с „Телерик“, рибарство, фармацевтичният сектор, производството на химикали и химически продукти, както и аутсорсингът.
Проблемните сектори са търговия на едро, търговия на дребно, недвижими имоти, строителство и операции с недвижими имоти, специализирани строителни дейности.
„Не се реализира очакването работещи фирми да фалират заради КТБ, но опасенията остават – не можем да кажем, че случващото се в Гърция ще се размине без последствия“, допълни Виденова.