Надежда Трифонова-Велева, която във вторник публично бе определена за съдия-докладчик по делото за престъпление срещу правосъдието срещу зам.-председателя на ГЕРБ и бивш вътрешен министър Цветан Цветанов, върнато в петък от Върховния касационен съд (ВКС) на втора инстанция, се оказа сестра на друга съдийка, оправдала политика по обвинение в клевета, пише в разкритие "Медиапул". Става въпрос за пловдивския съдия Екатерина Роглекова, която през октомври 2012 г. оправда Цветанов по делото за клевета, заведено срещу него от бившия председател на Съюза на съдиите в България Мирослава Тодорова.
Това показва справка в декларацията по Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси на съдия Роглекова, публикувана в анализ на Центъра на НПО в Разград по проект "Правосъдие близо до хората". В нея тя е посочила като свързани лица освен съпруга си Иван Роглеков и "Надежда Стефанова Трифонова-Велева – съдия в Апелативен съд София, сестра".
Магистрати коментираха пред Mediapool, че родствената връзка със съдия, решил друго дело на един и същ подсъдим в негова полза, не е основание за отвод. Явно и по тази причина Надежда Трифонова е участвала в публичното разпределение на делото срещу Цветанов за шестте му отказа да разпореди специални разузнавателни средства (СРС), разрешени от съда.
Останалите членове на съдебния състав, който ще разгледа казуса повторно на втора инстанция, са съдиите Снежана Душкова (председател) и Иван Стойчев. Съдия Трифонова е била съдия по делото за трагедията "Индиго", работила е и по делото за убийството на Андрей Луканов. Като апелативен съдия тя бе част от съдебния състав, който отмени с изключително критични мотиви присъдата на сегашния председател на Върховния административен съд Георги Колев по делото "САПАРД".
В края на миналата седмица ВКС върна делото срещу Цветанов с аргумента, че той е осъден на втора инстанция от пристрастен съдебен състав. В решението на ВКС въобще на се обсъждаха по същество престъпления, за които бившият вътрешен министър бе обвинен. Решението бе подписано с особено мнение от съдия Жанина Начева, която посочваше, че не е съгласна с "безусловната отмяна" на 4-годишната присъда на Цветанов, постановена от две последователни съдебни инстанции.
Така се стигна и до новото публично разпределение на делото измежду съдиите в Софийския апелативен съд. От общо 24 съдии в Наказателното отделение на САС деветима бяха извадени от списъка, защото са вече са участвали в разглеждането на делото срещу Цветанов или са били в състав със съдиите, които са участвали.
Делото за клевета, заведено от Мирослава Тодорова срещу Цветанов пък така и не успя да завърши, тъй като зам.-председателят демонстративно не се яви пред Софийския окръжен съд на няколко поредни заседания, изчаквайки да се закълне като депутат от 43-ото Народно събрание и да се сдобие с имунитет. Тъй като абсолютната давност на въпросния казус е 4 години и половина, неприкосновеността на бившия вицепремиер и вътрешен министър окончателно го избави от делото и то беше прекратено.
Бившият председател на Съюза на съдиите в България (ССБ) Мирослава Тодорова заведе делото за клевета срещу Цветанов заради две негови интервюта от януари 2012 г. пред в. "24 часа" и бТВ, в които той правеше внушения за нейни евентуални връзки с мафията, тъй като забавяла мотиви по поредната осъдителната присъда на рецидивиста Васил Маникатов.
В първото си интервю от 23 януари 2012 г. Цветанов бе цитиран в заглавието на "24 часа" – "Най-големият ни критик бави дело срещу мафията" и в подзаглавие – "Дали съдия Мирослава Тодорова не обслужва организираната престъпност".
На следващия ден в ефира на бТВ тогавашният вътрешен министър бе попитан: "Скандал с шефката на Съюза на съдиите – вие я обвинихте, че покровителства едва ли не мафията…", на което Цветанов веднага отговори: "Абсолютно, абсолютно! Има подходи, които се прилагат в съдебната система от подобни съдии, които са всъщност в услуга не на обществото, не на хората, които плащат данъците за издръжката на тази съдебна система, а които покровителстват организираната престъпност".
Казусът бе решен в полза на Цветанов в края на октомври 2012 г. от зам.-председателя на Районния съд в Пловдив Екатерина Роглекова, след като Върховния касационен съд (ВКС) го прати там, понеже Тодорова е съдия от софийския район и е била зам.-председател на Софийския районен съд, който първоначално трябваше да го разгледа. Впоследствие ВКС прецени, че разглеждането на делото ще продължи в Софийския окръжен съд, след като всички съдии от Пловдивския окръжен съд, който трябваше да разгледа делото на втора инстанция, си направиха отвод, за да избегнат съмненията за предубеденост.
Съмненията се засилиха по време на процедурата за избор на главен прокурор в края на 2012 г., когато настоящият ръководител на държавното обвинение Сотир Цацаров призна, че тогавашният шеф на Пловдивския районен съд Веселин Хаджиев му е дал достъп до делото, още преди то да бъде разпределено на съдия-докладчик.
"Прочел съм го, помолих председателя на Районния съд да ми го представи. Най-малкото заради съществения медиен и обществен интерес. Прочитането е било, преди да е определен съдията-докладчик. Оттам насетне той е работил повече от самостоятелно", заяви настоящият главен прокурор на 20 декември 2012 г., преди да събере категорична подкрепа от кадровиците в съдебната власт.
В едно от предварителните изслушвания пред ВСС той дори сподели, че колегите му в Пловдив били сигурни, че делото за клевета срещу Цветанов ще бъде разпределено точно в техния район.
"Аз не мога да влияя на върховните съдии. Ако трябва да съм честен, председателят на Районния съд беше човекът, който ми каза: "Ще видиш, че това дело ще дойде при нас. Помни ми думата." И то така се случи", заявява главният прокурор пред Етичната комисия в съдебния съвет, видно от стенограмата от изслушването му няколко дни преди избора.
През 2013 г. ВСС очаквано избра Веселин Хаджиев за председател на Окръжния съд в Пловдив, въпреки че няма нито минута работа на това съдебно ниво. Името му се завъртя като вероятен приемник на Цацаров още след избора на новия главен прокурор.