Гърция предложи да вдигне данъците

Ципрас

Гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви след срещата на високо равнище на еврозоната, че сега топката е "в полето на европейските власти", за да може тази седмица да се постигне споразумение и Гърция да избегне дефолт.
На пресконференция в Брюксел Ципрас каза, че основният критерий на новите реформи, предложени от Атина на кредиторите й, е "социалната справедливост".

"За пръв път тежестта няма да падне върху заплатите и пенсиите. Предпазваме пенсиите и заплатите, предпазваме средностатистическото семейство", каза той и изтъкна, че за първи път тежестта ще падне върху тези, които могат да я носят.

Според предложението на властите хората с доход от 12 до 20 хиляди евро ще плащат данък "солидарност" върху доходите от 0,7 на сто, от 20 до 30 хиляди евро – 1,4 на сто, от 30 до 50 хиляди евро – 2 процента, от 50 до 100 хиляди евро – 4 процента, от 100 до 500 хиляди – над 6 процента, а над 500 хиляди – 8 процента.

Данък добавена стойност ще е в размер на 6, 13 и 23 процента. За електричеството, водата и стоките от първа необходимост ставката ще е 13 процента, за книгите и лекарствата – 6 процента.

Друг нов данък е еднократното събиране на 12% от печалбите на над 1500 компании. Това ще стане на две вноски през тази година и догодина. Целта е през 2015 г. и 2016г. в бюджета да влязат по 1.35 млрд. евро. Промяната тук е, че прагът за попадане в подлежащата за облагане група е свален от 1 милион евро годишна печалба на 500 000 евро.

За около 15 000 компании предстои и вдигане на корпоративния данък – от 26% на 29%, за да се съберат 410 милиона евро. Това ще засегне компаниите с печалби от поне 100 000 евро годишно преди облагането.

Гръцкият премиер каза, че новите предложения на Атина са били приети от кредиторите "като основа за преговори" и подчерта необходимостта от всеобхватно и жизнено решение, съпътствано от "голям пакет за растеж".

Гръцкият план предвижда мерки, които ще осигурят икономии от близо 8 милиарда евро за 2015 и 2016, каза правителствен служител, пожелал да остане анонимен. Атина предлага постепенно вдигане на възрастта за пенсиониране на 67 години и ограничаване на възможностите за ранно пенсиониране.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск каза, че идеите в гръцкия план са първите сериозни реални предложения от много седмици, а председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум, който председателства заседанието на финансовите министри от еврозоната преди снощната среща, заяви, че "има възможност да се стигне до сделка тази седмица", предаде Асошиейтед прес.

В сряда ще се състои нова среща на финансовите министри от еврозоната с надеждата до четвъртък, когато е срещата на върха на ЕС, да има споразумение.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст