Финансовите министри от еврозоната не се споразумяха за Гърция

Йерун Дейселблум

След деветчасови преговори финансовите министри от еврозоната не стигнаха до решение дали да отпуснат нов спасителен заем на Гърция в замяна на обещаните от Атина реформите и бюджетни съкращения, съобщиха световните медии.

Затова днес в 12 часа българско време финансовите министри се събират отново, а по-късно през деня ще се състои и среща на лидерите на страните членки на Европейския съюз, в която ще участва и българският премиер Бойко Борисов. 

"На срещата бяха обсъдени проблемът с доверието и разбира се финансовите въпроси. Разговорите бяха интензивни, но вървят трудно", каза председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум.

Отново се появиха страхове, че страната може да бъде оставена да банкрутира и да изпадне от еврозоната. Излизането на Гърция от единния валутен блок, по-известно като GRExit, дълго време бе тема табу, но германски вестник съобщи, че този вариант официално е бил повдигнат от германския финансов министър Волфганг Шойбле.

Той е споделил с други страни от еврозоната документ, в който се защитава позицията, че планът за реформи на Гърция е неадекватен и опциите пред Атина са или да си подобри предложенията, или да напусне еврозоната за най-малко 5 години, съобщи в."Франкфуртер алгемайне цайтунг". Предложението е било съгласувано с германския канцлер Ангела Меркел.

Общо 10 страни от еврозоната са скептични към Гърция, която намира най-голяма подкрепа във Франция. 

Финландия също поиска изключването на страната от еврозоната. Финансовият министър на страната Александер Стуб бе приканен вчера от финландския парламент да договори излизане на Гърция от еврозоната. Финландски депутати и представители на финансовото министерство са се събрали вчера следобед в Хелзинки да обсъдят каква да бъде позицията на правителството на преговорите в Брюксел. 

Втората политическа сила във Финландия дори заплашила, че в противен случай ще напусне коалиционното правителство. Нейният председател и външен министър Тимо Сойни повтаря от месеци, че Гърция ще си реши икономическите проблеми само ако напусне еврозоната и пристъпи към девалвация на валутата си.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст